Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сарафов иска от вътрешния министър и шефа на пожарната проверка на системата BG-ALERT

Борислав Сарафов
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов сезира министъра на вътрешните работи Даниел Митов и директора на "Пожарна безопасност и защита на населението" Александър Джартов за проверка на системата BG-ALERT.

В писмото на Борислав Сарафов се посочва как "през последните години България е засегната от редица бедствия - наводнения, бури, пожари, които отнеха човешки живот и нанесоха значителни щети.

Предвид зачестилите земетресения в съседна Турция сред обществото нараства тревогата от състоянието на системата за ранно предупреждение", пише Сарафов.

При инспекцията ще се проверява как се координират всички компетентни държавни и местни органи, които могат да предприемат действия за опазване живота и здравето на гражданите и намаляване на имуществените щети.

"При наличие на данни за извършени престъпления длъжностните лица ще бъдат привлечени към наказателна отговорност", се казва в писмото от прокуратурата.

В понеделник министърът на вътрешните работи Даниел Митов обяви, че липсата на обучени специалисти е причината да не се задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT при последните наводнения в област Монтана. Той уточни, че само 98 общини в страната са изпратили заявки за обучение на свои служители за работа със системата.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балони отклониха полети от Литва към Латвия и Полша

Временно са били отклонени към Латвия и Полша полетите до летището във Вилнюс заради забелязани в района му балони с горещ въздух, предава ДПА.  Все още не е ясен произходът на т.нар. от Националния център за управление на кризи в Литва "контрабандни балони". От агенцията напомнят, че преди седмици летището във Вилнюс временно преустанови полетите,..

публикувано на 05.10.25 в 06:38

Банско отбелязва 113 години от освобождението си

Банско отбелязва днес 113 години от освобождението си. 5 октомври е и празникът на града. Честванията започнаха още в началото на седмицата с една вълнуваща фотоизложба от снимки, запечатали   най-емоционалните моменти  от първите дни  и години на свободата, дошла в Пиринския край  с цели 34 години закъснение. Богат архив от снимки,..

публикувано на 05.10.25 в 05:57

Пускат нов участък от автомагистрала "Хемус" за автомобили до 12 тона

Днес в 8 часа пускат движението по новия 10-километров участък от автомагистрала "Хемус" между пътните възли "Боаза" и "Дерманци" за превозните средства до 12 тона.  По-късно  министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и лидерът на партията-мандатоносител Бойко Борисов ще инспектират новопостроения участък от магистралата...

публикувано на 05.10.25 в 05:50
Войници от Националната гвардия на улица в Лос Анджелис

Съдебна блокада за разполагането на гвардейски части в Портланд

Федерален съдия вчера блокира временно възможността американският президент Доналд Тръмп да разположи 200 войници от Националната гвардия на Орегон в град Портланд, докато приключи съдебно дело, оспорващо тази стъпка, предаде Ройтерс.  Службата на генералния прокурор на Орегон Дан Рейфилд заведе дело на 28 септември - ден след като Тръмп каза, че ще..

публикувано на 05.10.25 в 05:36

Продължава разчистването на щетите в "Елените", нанесени от наводненията

В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено положение . Четири са вече жертвите на придошлите води следствие от валежите във ваканционното селище "Елените" , където днес продължава разчистването на пораженията. Очаква се да започне и изваждането на колите, отнесени в морето.  Три екипа на..

публикувано на 05.10.25 в 05:18
Слободан Милошевич

Навършват се 25 г. от падането от власт на Слободан Милошевич

Днес е 25-ата годишнина от падането от власт на Слободан Милошевич в бивша Югославия. На 5 октомври 2000 г. масови протести в Белград свалиха от власт националистическия лидер Слободан Милошевич, управлявал повече от десетилетие по време на кървави войни, тежки санкции и финансов колапс. Вълненията бяха предизвикани от отказа на президента да..

публикувано на 05.10.25 в 04:45

Две деца бяха убити след стрелба в предградие на Хюстън

Две деца бяха убити, а още две са в критично състояние след стрелба в предградието на Хюстън - Енгълтън, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти в щата Тексас. Шерифската служба на окръг Бразория написа в публикация във „Фейсбук“, че полицаи са се отзовали на сигнали за стрелба и са открили две застреляни деца - на 13 и на 4 години...

публикувано на 05.10.25 в 04:36