България и още 15 страни-членки на ЕС ще поискат активирането на национална клауза за дерогация, за да увеличат разходите си за отбрана, съобщиха от Съвета на ЕС.
До този момент 12 държави са подали такова писмено искане, уточниха от Европейската комисия. България и още три страни предстои да го направят съвсем скоро.
Активирането на националната клауза предоставя допълнително бюджетно пространство за увеличаване на разходите за отбрана, като същевременно остава в рамките на фискалните правила на ЕС. Войната в Украйна и заплахата ѝ за европейската сигурност представляват извънредни обстоятелства. Те оказват значителен натиск върху публичните финанси на държавите-членки поради спешната необходимост от изграждане на техните отбранителни способности.
Комисията представи на 19 март Бялата книга за европейската отбрана и плана "Превъоръжи Европа".
Пакетът предлага финансови лостове за стимулиране на инвестициите в сектора на отбраната, включително чрез националната клауза за дерогация. Задействането ѝ ще позволи на заинтересованите страни от ЕС да се отклонят от одобрените от тях планове за нетните разходи или от корективния си план в рамките на процедурата при прекомерен дефицит.
Отклонението от препоръчания план за нетните разходи ще бъде ограничено до най-много 1,5 на сто от БВП от допълнителните разходи за отбрана за период от четири години.
Предстои Комисията да направи оценка на исканията. Тя ще отправи препоръки към Съвета, след което той ще разполага с един месец, за да вземе решение.
Искания за мир и добро заплащане на труда отправиха гърците на многохилядни демонстрации за 1-ви май. В над 70 града на Гърция се проведоха първомайски демонстрации в рамките на 24 часовата стачка на синдикатите. Хиляди работници, безработни, студенти и пенсионери се включиха в протеста. В стачката участваха железничари, моряци, шофьори на..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш военен пилот, председател на фондация "Български ВВС", във връзка с разменените остри реплики между лидера на ГЕРБ и държавния глава за първия изтребител Ф-16 Блок 70, който България получи на 2-ри април...
С поклонение пред Паметника на булаирци (13-и Рилски полк), с поднасяне на венци и цветя, в Кюстендил честваха 149 години от Априлското въстание. Кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Методи Чимев, представители на политически и обществени организации, граждани отдадоха почит към дейците и героите на Априлската епопея...
"Очакванията на такъв ден са за много труд , защото имаме много да наваксваме , а като че ли това остава на заден план". Това подчерта пред БНР доц. Николай Крушков от УНСС, ръководител на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер. Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за предаването..
" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..
Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода, които Обединените арабски емирства предоставят безплатно на Кипър, за да го спасят от тежката водна криза, вече се товарят и тръгват за острова. Днес в Дубай външният министър Константинос Комбос подписа споразумението между двете страни за тяхното изпращане, съобщиха от министерството. Помощта..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..