Само една от 11-те общини в област Монтана има обучени специалисти да работят със системата BG-Alert. Областният управител е задължил и останалите общини в най-кратък срок да изпратят хора на обучение
Община Берковица е единствената в област Монтана, която има обучени хора да работят със системата BG-Alert за оповестяване на населението при случаи на бедствия. Наредбата е от 31 април миналата година. Още тогава са изпратени писма до общините за обучение на специалисти, каза областният управител Калин Хайтов:
"Община Берковица си е подала заявлението още през 2024 г.".
В последните 15 години в община Берковица се случиха няколко природни бедствия, последното бе през юни 2023 г., каза кмет Радослав Найденов:
"Затова не подценяваме важността на това нещо и искаме да сме адекватни и да помагаме на гражданите по начин, по който може бързо те да реагират".
При бедствено положение се подава искане по имейл до Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ от където се потвърждава, поясни заместник кметът на Берковица Емил Тодоров, който е един от обучените за работа с BG-Alert:
"Оттам се потвърждава за това, което е. Обикновено тези съобщения са много кратки и ясни, отнасят се за определен район на това бедствие".
Съобщението трябва да е до 600 символа, да е на български и английски език, и се изпраща до Главна дирекция на пожарната, допълни Георги Цинцарски, специалист "Отбрана и мобилизация" в община Берковица:
"Нали трябва да бъде хем изпратено от Главната дирекция, хем да звъннем и по телефона и само единствено по нашите телефони - на тези, които сме минали обучението. Чак тогава незабавно ще бъде активирано".
Областният управител на Монтана Калин Хайтов е информирал останалите 10 общини да изпратят хора за обучение за работа с BG-Alert и даде информация за времето в аванс:
"Беше докладвано, че се очаква на 5-и и 6-и да има градушки".
При наводнението в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк, миналата събота, не бе задействана системата за ранно оповестяване в случай на бедствие.
В Италия започна общонационална 24-часова стачка в обществения и частния сектор в подкрепа на мирното население на ивицата Газа. Предвидени са и десетки демонстрации в различни градове в цялата страна. Протестът, организиран от базовия синдикати USB заедно с други местни профсъюзи, започна в полунощ. Насочен е срещу „геноцида в Палестина и доставките..
Движението на влакове през Искърското дефиле в района на Елисейна беше временно преустановено вследствие на инцидент на железния път, съобщиха от държавните железници. По-късно оттам съобщиха, че преминаването е възстановено. Заради инцидента бързият влак, който заминава по разписание в 23:00 ч. от София за Варна, отпътува със 110 минути закъснение.
Първата станция в Кипър за производство и зареждане с водород получи необходимите строителни разрешителни. Източното Средиземноморие може да се превърне в ключов доставчик на водород на европейските пазари, осигурявайки дългосрочна енергийна сигурност за региона и Европа, посочват кипърски учени в ново университетско проучване. Станцията ще бъде..
Днес честваме 117 години от провъзгласяването на българската независимост. На 22 септември 1908 година в църквата "Св. 40 мъченици" в Търново княз Фердинанд Първи прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство. Церемонията е повторена и пред събралото се гражданство в крепостта "Царевец". По традиция, днес във Велико Търново..
С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на независимостта на България. Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в Ямбол. След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..
Един човек загина, а спътникът му се издирва, след като автомобилът им е бил отнесен от река в Каталуния. Силни дъждове предизвикаха евакуации и отменени полети на летището в Барселона. Пожарникари са открили тялото на загиналия след сигнал, че водата е отнесла превозно средство с двама души вътре в община Сант Кинти де Медиона, в..
Британският премиер Киър Стармър беше обвинен от семействата на израелските заложници, че е връчил на “Хамас” „най-голямата награда“, след като официално е признал палестинска държава, макар той изрично да подчерта в изявлението си, че терористичната организация няма да бъде допусната да има каквата и да било роля в управлението на Палестина...
Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика,..
Широката общественост по никакъв начин не се вълнува от това, което се случва в държавата , а живеем във време, в което очевидно се преподрежда..
От 29 септември до 15 октомври в общинските болници и поликлиники в София ще се проведе вторият етап на общинската скринингова програма за профилактика..