Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители в размисли как учат днешните младежи?

Надежда Батинкова, Кристиян Русенов и Лъчезар Чандрев
Снимка: Личен архив

Броени дни делят 12-класниците от последния им училищен звънец, а малко след това идва редът на матурите и на баловете им: държавните зрелостни изпити са на 21 и на 23 май. През юни пък са изпитите за завършващите 4, 7 и 10 клас. Затова като по традиция, около тези дати си задаваме въпроса как учат днешните младежи и подготвихме ли за пътя, по  който им предстои да тръгнат.

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Повечето ученици ходят на частни уроци за държавните зрелостни изпити и за външните оценявания след 7 и 10 клас заради желанието и мотивацията на родителите им, а не заради стремежа на самите деца да придобият повече знания. Около това мнение се обединиха в предаването "Нощен Хоризонт" трима учители: Надежда Батинкова – ресурсен, Лъчезар Чандрев – по испански език и Кристиян Русенов – по математика. 

И тримата са на мнение, че трябва да има промяна в средното образование, за да стане ученето по-интересно и по-мотивиращо за децата. Според Батинкова, Чандрев и Русенов идеята младежите да могат да се освобождават от задължителните матури при среден успех 5 за последните 3 години от последните три гимназиални класа няма да ги стимулира и мотивира да учат, каквито са очакванията на вносителите на предложението. 

В същото време се забелязва тенденция задачите по математика да стават все по-опростени. 

"Сякаш стават по-лесни, имат и повече нагледен материал , изображения, смята Кристиян Русенов, който подготвя ученици за външните оценявания след 7 и 10 клас, както и за матурите след 12 клас. Защо оценките от изпита след 7 клас се превърнаха в атестат, по който да се мерят успехите на завършващите прогимназията, кой придаде толкова голямо значение на този изпит и защо оценките точно от него станаха критерий за вход в т.нар. "елитни гимназии"?

Как се готвят децата ни за живота, къде е семейството в процеса на формирането на добродетели и трябва ли да има предмет в училище "Религии и добродетели" от 1 клас? 

Часът по "Добродетели и религии" ще влезе най- рано през учебната 2026/27 г.


За всичко това и за избора да бъдеш учител: Надежда Батинкова, Кристиян Русенов и Лъчезар Чандрев в интервюто на Гергана Мирчева в "Нощен Хоризонт".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03