Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана

Дим се издига над Сана след израелски въздушни удари по летището на йеменската столица и електроцентрала - 5 май 2025 г.
Снимка: АП/БТА

Израел нанесе днес за втори пореден ден удари по Йемен, насочени срещу Сана, като обяви, че е извадил от строя международното летище на контролираната от хутите столица, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

В района са поразени и няколко електроцентрали.

Кадри, излъчени по израелската телевизия, показват колони от дим, издигащи се над йеменската столица. В социалните медии също бяха разпространени записи на ударите.

Освен три електростанции в Сана и околностите ѝ е поразен и циментов завод в Амран, съобщава телевизията на хусите "Масира", цитирана от АФП. Засега не е известно дали ударите са пострадали хора.

Точно преди новите удари говорителят на израелската армия Авихай Адрае призова в съобщение в мрежата Х "да се евакуират незабавно околностите на летището" в Сана. "Всички в близост трябва да се евакуират от зоната. Ако не се евакуирате, може да бъдете в опасност", заяви той.

Ударите идват след като в неделя ракета, изстреляна от хутите, падна в района на летище Бен Гурион в Израел. 
А високопоставен служител на "Хамас" заяви пред Би Би Си, че "няма смисъл" от по-нататъшни преговори за ново споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа и освобождаване на заложници, след като вчера Израел одобри разширена офанзива.
Според израелски официални лица офанзивата ще включва "превземане" на палестинския анклав, разселване на по-голямата част от населението и поемане на контрола върху помощите след двумесечната блокада, която според данни на ООН е причинила сериозен недостиг на храна.
Очаква се офанзивата да не започне преди посещението на американския президент Доналд Тръмп в региона следващата седмица, което ще даде на "Хамас" така наречения "прозорец от възможности" да се съгласи на споразумение.
Днес израелският министър на финансите Безалел Смотрич заяви, че победата на страната му във войната срещу "Хамас" означава, че Ивицата Газа ще бъде "напълно унищожена".

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че разширяването на израелските сухопътни операции и продължителното военно присъствие "неизбежно ще доведат до още безброй убити цивилни и до по-нататъшно разрушаване на Газа".

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще помогнат за снабдяването с храна на хората в Газа, но без да навлиза в подробности.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от  Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..

публикувано на 28.07.25 в 12:37