Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областната управа в Бургас с позиция за качеството на морската вода

4
Снимка: Даниела Костадинова

Спътникови снимки показват, че през последните 30 дни няма замърсявания, които да влошават качеството на морската вода по Българското Черноморие. Това се посочва в официално съобщение на Областната управа в Бургас.

Случаи като замърсяването с нефтопродукти на част от плажната ивица в Поморие не са изолирани, но се взимат мерки и проблем няма, твърдят от институцията. Новото замърсяване с изхвърлени от морето черни мазни петна обхваща ивица дълга близо 1 километър. 

В следобедните часове почистването и заравняването на плажната ивица в Поморие, където сутринта изплуваха нефтопродукти, продължаваше.

Голямо количество водорасли имаше по брега. На малко места се виждаха останали черни мазни петна. Четири торби с почистените отпадъци имаше на плаж "Скаличките":

"Няма мазут вече, няма, свърши...Изчистихме го, да"

Почистването продължава през целия ден, потвърди и представител на фирмата – концесионер на плажа:

"Той е почти изчистен целият плаж, останало е тука съвсем малко. Много водорасли е изкарала днес водата, за съжаление. Това е природа....Стараят се, все още чистят, от сутринта, откакто сте ни видели".

Проблем няма, институциите са на мястото си, работи се по почистването, което е напълно достатъчно в тази ситуация, пише в позиция на Областната управа в Бургас. Плажовете ще бъдат изрядни за посрещането на сезона, а по данни на Регионалната еконспекция проблемът не е нов, а години назад, през пролетта, по плажовете се е наблюдавало такова замърсяване.

Снимки -  Даниела Костадинова.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов отговори на Пеевски: Следващата седмица ще беседваме по управленската програма

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отвърна на Делян Пеевски и обяви, че управленската програма на правителството е готова и ще бъде представена следващата седмица. "Търпението е най-важното качество на мъжа. Това, което имам право да го кажа, ние трябва да имаме програма на мнозинството, което да стъпва на програма на правителството до края на тази..

публикувано на 08.05.25 в 12:28
Британският кораб Prince of Wales

ФТ: Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия

Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия, което е голяма промяна в политиката от администрацията на Байдън, която настояваше европейските съюзници да засилят активността си в Индо-тихоокеанския регион, за да изпратят силен сигнал към Китай, пише "Файненшъл таймс". Елбридж Колби,..

публикувано на 08.05.25 в 12:25

ЕК за казуса с българския Ф-16: Твърдения за саботаж трябва да се основават на доказателства

"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение. "Ние приветстваме поясненията..

публикувано на 08.05.25 в 12:15

8 май – Световен ден на магарето

От 2018 г. 8 май е обявен за Световен ден на магарето. Идеята е на д-р Абдул Разик Какар, от Североизточен Белуджистан – Пакистан. Основният обект на неговите научни изследвания е камилата. В интервю за Радио България през 2021 г. д-р Разик написа: "Докато проучвах камилите разбрах, че магарето има важна роля като работно животно, издръжливо при..

публикувано на 08.05.25 в 12:08
Александър Вучич при пристигането си в Москва.

Вучич в Москва: Готов съм за всякакви "наказания" от ЕС

Сръбският президент Александър Вучич, който е в Русия по случай Парада на победата, заяви след пристигането си, че Белград няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС, цитирана от БТА. Президентът на..

публикувано на 08.05.25 в 11:54

ФНИ отличи проект на Соня Георгиева сред най-добрите в сферата на обществените науки

Соня Георгиева е главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН. Тя е ръководител на научен проект "Фискални и монетарни инструменти за регулиране на неопределеност в икономиката", финансиран от Фонд "Научни изследвания" по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Проектът беше..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Протест срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Близо 160 000 души на протест в подкрепа на Имамоглу в Истанбул

Близо 160 000 души участваха снощи в поредния протест в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БТА. Проявата беше четвъртият пореден митинг от протестите, които основната опозиционна Народно републиканска партия (НРП) организира всяка сряда в определен квартал срещу арестуването на кмета на мегаполиса Екрем Имамоглу..

публикувано на 08.05.25 в 11:38