В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни.
Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се признаха за виновни още в началото на процеса, стартирал в края на октомври миналата година. Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев обаче пледираха невинни и след 4-месечен процес бяха признати за виновни. В съдебната зала присъстваха лично само двама от обвиняемите – Иванова и Стоянов. Другите четирима участваха в заседанието чрез видео връзка от центровете си за задържане.
Адвокатът на обвинението Алисън Морган изложи ролите на шпионите в различните операции, подчертавайки, че въпреки че някои от тях твърдят, че са били подведени и излъгани, те са знаели, че шпионират за Москва.
Британската полиция успя да проследи шест операции на членовете на групата на териториите на Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора благодарение на повече от 100 000 съобщения, открити в акаунта на Русев в "Телеграм".
Русев е получавал инструкциите си от Ян Марсалек, австрийски гражданин и агент на руското разузнаване, за който се смята, че след 2020 година е избягал в Русия, издирван за крупна финансова измама в Германия.
През този първи ден Алисън Морган запозна присъстващите в залата най-вече с подробности от така наречената "Операция номер 1" за следене и евентуално отвличане на българският разследващ журналист Христо Грозев. Заседанието продължава утре, като най-вероятно е присъдите да бъдат обявени в петък или понеделник. Според експерти, присъди ще бъдат в рамките на 14 години затвор. По-рано британският министър на сигурността Дан Джарвис предупреди, че осъдителните присъди трябва "да изпратят ясно предупреждение към онези, които искат да навредят на Обединеното кралство".
Негово Светейшество, Патриарх Даниил, ще бъде гост на Разлог. Той ще участва в тържествата по повод 113 години от освобождението на града от османско робство и ще благослови най- новата придобивка за децата в един от Спа комплексите в село Баня- "Клуб Детска Република". В съслужение с Неврокопския митрополит Серафим и свещеници от..
Пред общината в Елин Пелин недоволни жители на различни населени места в района ще се съберат от 10.30 часа, за да протестират срещу застрояването, лошото състояние на инфраструктурата и режима на водата. Те се безпокоят от планове за изграждане на Стрелбищен комплекс на мястото на гора, обясни за БНР Вяра Младенова, жител на село Богданлия:..
Любителски маратон под надслов "Да надбягаме деменцията" ще се проведе тази сутрин в столичния Южен парк. Инициативата е на гражданско сдружение "Алцхаймер България" и има за цел да насърчи активния живот като превенция срещу дементните състояния. По данни на Световната здравна организация около 18 милиона души по света страдат от болестта на..
В Пазарджик, под график ще бъдат раздадени предизборните книжа на представителите на избирателните секции, в които утре ще се проведат извънредните избори за нов ОбС. Под график ще бъдат транспортирани и машините за гласуване, като над 200 полицаи днес и утре ще следят за нормалното протичане на изборния процес. До извънредните избори..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации, България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция "Медицински надзор" е похарчила..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще добавят допълнително мито от 100% върху целия китайски внос в отговор на новите мерки на Пекин за контрол върху износа от страната на редкоземни минерали. Доналд Тръмп заяви, че новите мита ще влязат в сила на 1 ноември, добавяйки, че американската администрация ще наложи и..
Граждански протест под мотото "Гласът на народа срещу насилието над деца" ще се проведе в Бургас и в още десетки градове, сред които София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Организаторите са сдружение "Ние не мълчим". Поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково. Протестът е обявен за 11 часа в центъра на Бургас. Планирано е и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..