Европейската комисия, представена от комисарят по правосъдието Майкъл Макграт и върховният представител за външната политика и сигурност Кая Калас, Съветът на Европа, украинският премиер Денис Шмигал, и представители на международна коалиция от държави се разбраха да подкрепят създаването на Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна. Това стана в украинския град Лвов.
Специалният трибунал ще се фокусира върху престъплението агресия - нареждането за нападение на Украйна и неговото изпълнение, тоест върху политическите и военни лидери, които са организирали инвазията, съобщи източник от Европейската комисия. Той уточни, че това са между 20 и 30 души на най- високите властови позиции в Руската федерация. Разследването на т.нар. "тройка" - президента, премиера и министъра на външните работи, може да започне срещу тях, а също може и да им бъде повдигнато обвинение. Докато обаче те заемат длъжностите си, срещу тях не може да се води процес. Той обаче може да бъде започнат веднага, щом те престанат да бъдат официални фигури от кабинета.
Според източниците, присъдите, които Трибуналът ще произнася, ще са според Римския статут, въпреки че Руската федерация вече не е част от него - максимум 30 години, но може и до живот, ако се докаже, че престъплението е изключително сериозно. Според новите разпоредби, наложените парични санкции ще се превеждат към компенсационен фонд за репарации за Украйна, който скоро ще се създаде.
Очаква се през следващите 2 седмици Съветът на Европа да осигури необходимата финансова, правна база и инфраструктура за Трибунала, така че той да бъде действащ от следващата година. Нидерландия обмисля да му бъде домакин.
Засега Съединените щати не са част от него и днес няма да имат представител, но вратата за тях остава отворена във всеки момент като постоянен наблюдател в Съвета на Европа, твърдят източниците. Те припомниха, че американската администрация на Байдън е била изключително конструктивна при неговото създаване.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...