Кампанията за предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари беше изцяло по вкуса на Фридрих Мерц: разпад на тройната коалиция, която така и не заговори в един глас, икономиката в криза, обществото разделено, светът разклатен. Консерваторът Мерц изглеждаше като най-добрият възможен кандидат за канцлер. А неговите християндемократи очакваха избора му в Бундестага без никакво притеснение. Въпреки слабия изборен резултат договорената в кратки за Германия срокове коалиция със социалдемократите разполага с достатъчно гласове.
Вместо това - шок. За първи път в историята на Германия новият канцлер се провали при гласуването в Бундестага и събра необходимото мнозинство едва от втори опит. Крайнодясната "Алтернатива за Германия" продължава да трупа доверие, на моменти дори водеше в социологическите допитвания. А от миналата седмица вече официално е обявена за екстремистка формация, която застрашава конституционния ред в Германия.
Политологът от университета в Трир проф. Уве Юн коментира изпитанията пред новото правителство в Берлин:
"Отказът на някои депутати от управляващата вече коалиция да подкрепят канцлера в първото гласуване в Бундестага се дължи вероятно на разочарованието им от избора на министри. Както от лични съображения, така и по чисто политически причини.
В редиците на консерваторите продължава да има брожение срещу решението на Мерц да прокара през предишния Бундестаг поемането на нов дълг за превъоръжаване и за инвестиции в инфраструктурата".
- А може би недоволството се дължи и на до известна степен силовия ръководен стил на Мерц?
- Не изключвам личните причини да са свързани с личността на двамата лидери на тази коалиция, Фридрих Мерц и Ларс Клингбайл, вицеканцлера от социалдемократическата партия. Политическата кариера и на двамата зависи от успеха на коалицията.
Мерц наистина не подлага на обсъждане абсолютно всички решения, които смята, че трябва да бъдат взети. Но същото важи и за Ларс Клингбайл. Да вземем за пример раздаването на министерските постове. И двамата заложиха на лоялността, и по-малко на експертизата. Така че лидерите на новата управляваща коалиция явно ще управляват със силна ръка. Това, между другото, си пролича още по време на коалиционните преговори и вероятно не се харесва на всички.
- Колко голяма е политическата щета, която понесе новата коалиция още преди да се впусне в управлението?
- Този фалстарт разтърси консерваторите и социалдемократите, но все пак те успяха да се съвземат и да организират второ гласуване още същия ден. Християндемократите протегнаха ръка към Левицата, с която са обявили, че няма да си сътрудничат по никакъв повод. Подобно на санитарния кордон, който изградиха около крайнодясната "Алтернатива за Германия". Гласовете на левите трябваха, за да се промени дневния ред на Бундестага и да се проведе следващо гласуване.
- Подкрепата за Фридрих Мерц се смяташе за чиста формалност, след като коалиционният договор беше официално подписан ден по-рано. След като дори в подредена и организирана Германия вече се стига до политически изненади, разчитате ли това като символ на несигурните времена, които настъпиха?
Времената наистина са динамични и поднасят изненади, срещу които дори солидната политическа система на Германия не е имунизирана. Възходът на крайнодесните популисти е най-ярката причина. Те носят със себе си разделение в обществото, поляризират с изказвания, които взривяват обществения дебат.
Тази промяна не подминава утвърдените партии. Изведнъж се оказа, че те по-скоро възприемат същия поляризиращ тон, вместо да внасят успокоение. Те също обръщат все повече внимание на медийното въздействие отколкото на съдържанието на посланията, а това няма как да не се отрази на обществените нагласи.
- Тъй като споменавате "Алтернатива за Германия", да Ви попитам за реакцията на партията във вторник, когато Фридрих Мерц се провали при гласуването в Бундестага. Можеше ли крайната десница да реагира по-умно, например да каже, че е загрижена за стабилността на Германия, вместо да разпръсква задоволство и да поиска веднага нови избори?
- "Алтернатива за Германия" не изненада никого с поведението си. Злорадството й е присъщо, независимо кой управлява в момента в Берлин. Още след предсрочните избори през февруари дадоха ясно да се разбере, че не се интересуват от каквото и да е конструктивно отношение в Бундестага.
"Алтернатива за Германия" е убедена, че е единствената политическа алтернатива, но другите не разбират това, не я харесват и затова се крият зад "санитарния кордон". Нещо повече - крайнодесните обвиняват всички останали партии, че не се съобразяват с волята на народа. Така че никой не е очаквал друга реакция от тях в парламента.
- Насред процедурите около съставянето на управляващата коалиция вътрешното разузнаване обяви "Алтернатива за Германия" за "доказано дясна екстремистка партия", какъвто е терминът. Или с други думи - според доклада на службите тази формация отрича конституционния ред в Германия и затова представлява вътрешна заплаха. Това решение на Службата за защита на конституцията възобнови обсъждането на евентуална забрана на "Алтернатива за Германия". Хвърля ли това решение сянка върху правителството на Мерц или Бундестагът трябва да се занимава с този въпрос, проф. Юн?
- Инициативата за забрана на партия в Германия е в ръцете на правителството и на двукамарния парламент - те могат заедно или поотделно да отнесат въпроса към Конституционния съд. Засега изглежда, че нито правителството, нито Бундестагът са склонни да подхванат тази дискусия.
Александър Добринт, новият вътрешен министър, коментира, че "Алтернатива за Германия" трябва да бъде победена с политически, а не с юридически средства. Ако консервативният блок ХДС/ХСС запази тази позиция, няма изгледи крайната десница да бъде изправена пред Конституционния съд. Не очаквам горната камара на парламента - Бундесратът, където са представени федералните провинции - да внесе искане за забрана, защото и там консерваторите имат мнозинство.
- Какво влияние върху дебата имат коментарите от Вашингтон, че държавният апарат се опитва да запуши устата на опозицията в лицето на "Алтернатива за Германия"?
- За момента тези коментари нямат никакво значение. Известно е, че както Доналд Тръмп, така и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс и Илон Мъск не крият симпатиите си към "Алтернатива за Германия". И точно заради това тяхното мнение не влияе на обсъжданията в Берлин.
- Да погледнем напред, проф. Юн. След трудното начало на Фридрих Мерц като канцлер очаквате ли сложните проблеми, с които трябва да се справи коалицията, да спънат правителството, като се има предвид, че горещите картофи бяха оставени да се вадят от огъня след поемането на властта и много от очакваните решения не бяха вписани в коалиционния договор?
- Подводните камъни - нека използвам тази метафора - съвсем не са малко и умелото им заобикаляне ще зависи до голяма степен от това, как ще се сработят двамата лидери - консерваторът Фридрих Мерц и социалдемократът Ларс Клингбайл. Дали ще успеят да предадат енергията за промяна на всички министри. А желанието и надеждите на германците е именно промяна.
Най-острите подводни камъни са сигурността, и по-специално сигурността по границите в контекста на ограничаването на имиграцията, но и укрепването на Бундесвера, на отбранителните способности на Германия. Не по-малко важно е икономиката отново да се изправи на крака. А във външнополитически план - укрепването на Европейския съюз, който е изправен пред неизвестността, която носи новият американски президент.
Всичко това е постижимо, но само от стабилно и силно правителство. Въпросът е как ще се справи лидерският тандем Мерц-Клингбайл. А техният успех зависи от вътрешната подкрепа в двете партии.
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. Президентът Радев се аргументира: Предложих референдум, не партия! Борисов: НС трябва..
Напрежението между двете ядрени сили Индия и Пакистан продължава да се засилва. Двете страни се обвиняват взаимно в изстрелване на ракети по авиобази. По-рано днес Исламабад обяви, че е започнал военна операция срещу Индия, след индийска ракетна атака. Съобщено беше за петима убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази..
"В един свят, който бързо се променя, трябва да се търсят нови акценти, но и решения на проблемите на хората, да се види накъде върви самата църква" . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на портал "Култура", специализирал в Папския институт за Изтока, след избора на Робърт Франсис Превост за папа. Бял..
80 години след края на Втората световна война, в Москва смятат, че руските сили в Украйна продължават битката с нацизма. Лидерите на Франция, Великобритания и Полша, както и новият канцлер в Берлин, пък са в Киев, защото виждат в Русия някога победеното зло. Докато трябва да честваме мира, не спира израелската война в Газа, възобнови се и..
Делян Пеевски: Изчерпан парламент… Търпението ми се изчерпва! Парламентът и търпението на г-н Пеевски се изчерпват, но пък от друга страна - който може да черпи жива вода от държавния бюджет, сигурно може да си наточи и малко търпение . Че даже и нас може да почерпи в пощенския хоремаг. Все пак в бюджета гласуваха 10 милиона лева за..
В дебати с млади кипърци на тема "Твоята Европа, твоето бъдеще" ще участват днес в Никозия председателят на Европейския парламент Роберта Мецола и президентът на Кипър Никос Христодулидис. Визитата на Роберта Мецола е кулминацията на честванията на Деня на Европа и 21-ата годишнина от присъединяването на Кипър към Европейският съюз, а също с..
Седемте деца от детска градина "Звездичка" във Варна, които бяха приети по спешност в детското отделение на болницата "Света Марина", след като са пили вода с белина, са добре. Родителите им са с тях и са спокойни. Седем деца от варненска детска градина са в болница заради вода с белина Ако ситуацията не се промени, утре те ще бъдат..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..