Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Доц. д-р Радин Цонев: Всички с кръвопреливания в миналото трябва да се тестват

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение. През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда от поне 28 000 новооткрити случая.

Защо почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас – отговор на този въпрос ще търсят водещи специалисти в дискусия, организирана от Българското дружество по гастроентерология и Сдружение "ХепАктив" с подкрепата на Лекарския съюз.

У нас от края на 2022 г. изследванията за хепатит В и С са част от профилактичния пакет за хората между 40 и 60 години, като се тестват наборите през 5 години.

"При всички положения това нещо куца от страна на личните лекари, а друга – от здравната хигиена на българина", изказа мнението си пред БНР доц. д-р Радин Цонев – ръководител на Центъра по хепатология и началник на отделението по гастроентерология в болница "Токуда".

Той подчерта, че ваксинацията за хепатит В, която е задължителна в България от 1992 г., след Ковид пандемията е започнала да "куца и да отива надолу":

"Хората започнаха да вярват на конспиративни теории, спряха да ваксинират своите деца – нещо, което доведе до намаляване на този процент от над 90% до 70%, което буди тревожна статистика".

По думите му всички, които имат рисково поведение, и тези, които в миналото имат кръвопреливания, задължително трябва да бъдат тествани. Доц. Цонев изтъкна важността от ранното откриване на заболяването.

В предаването "Преди всички" специалистът напомни, че и двата вида хепатит се предават по кръвен начин. "Всички татуировки, пиърсинги, зъболечение, козметични процедури биха могли да доведат до заразяването с хепатит", предупреди той.

По думите му хепатит В и С не дават никаква клиника. "Често пъти пациентите не пожълтяват и си ходят така в обществото. Нямат никакви оплаквания. Когато вече се обърнат към лекаря, за съжаление е твърде късно, защото вече има усложнения", обясни той и посочи за какво да внимаваме:

"Всяка отпадналост или лесна умора би могло да бъде сигнал от страна на организма, че нещо се случва. Затова препоръката в профилактичен план е два пъти в годината да се пускат чернодробни ензими"

Лечение за хепатит С има и то е на 95-99% сигурно излекувани, успокои доц. Радин Цонев и добави, че при хепатит В лечението продължава цял живот. Около 60% от хората, които са заразени с хепатит В, нямат нужда от лечение, но те са под наблюдение, наблегна още той.

Доц. Цонев заяви също, че е възможно да се зарази и ваксиниран човек и обясни това с факта, че 20% от хората не създават антитела.

По думите му в България скринингът куца.

Цялото интервю на Веселина Миланова и Елена Бейкова с доц. д-р Радин Цонев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20