Прокуратурата е образувала досъдебно производство срещу членове на Секционните и Районните избирателни комисии в Стара Загора, Кърджали, Благоевград и София. За тях в рамките на конституционното дело за изборите за 51-во Народно събрание стана ясно, че са изчезнали бюлетините от машинното и хартиеното гласуване.
"С постановление на прокурор от СГП на 30.04.2025 г. е образувано досъдебно производство за това, че през периода 2024 – 2025 г. длъжностни лица от Секционните избирателни комисии и Районните избирателни комисии в гр. Стара Загора, гр. Кърджали, гр. Благоевград и гр. София за проведените избори за народни представители на 27.10.2024 г. са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици – престъпление по чл. 282, ал. 1 НК" - Това се казва в съобщението от прокуратурата.
Няма посочени конкретни лица.
От Прокуратурата отричат разследването да е срещу конституционни съдии, каквито интерпретации се появиха в онлайн пространството:
"Твърдението, че СГП разследва конституционни съдии не отговаря на обективните обстоятелства, тъй като в този случай единственият компетентен разследващ орган ще се яви разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията", посочват от прокуратурата.
СГП уточнява, че: "Никога обект на проверка, още по-малко на разследване, са били и са съдии от Конституционния съд на Република България, каквито неверни внушения се правят в някои средства за осведомяване".
Досъдебното производство е образувано още на 30 април, но беше обявено днес, след като сайтът bird.bg съобщи за такова разследване.
Рекорден брой огнища в Европа на вирусите, предавани от комари, включително западнонилска треска и чикунгуня , сочат, че е необходим солиден и координиран отговор, за да бъде защитено общественото здраве на континента. Това обяви Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Данните бяха съобщени във връзка със Световния ден..
Жена е загинала при катастрофа, станала тази вечер на кръстовището между главен път Е-70 и изхода за град Исперих, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът е подаден на тел. 112 в 18:50 часа. Микробус "Мерцедес Вито", шофиран от 23-годишен водач от Разград, движейки се от Разград към Исперих, не..
Планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза, обяви говорител на израелските въоръжени сили. След сблъсък с бойци на "Хамас" израелците са заели покрайнините на най-голямото селище в едноименния палестински анклав. По-рано израелските власти свикаха в армията около 60 хиляди резервисти. Израелската армия съобщи за мобилизация на..
Началниците на отбраната на държавите членки на НАТО проведоха "чудесна и откровена дискусия" по време на видеоконферентна среща, в която са обобщили резултатите на неотдавнашните разговори за конфликта в Украйна, каза днес началникът на Военния комитет на пакта адмирал Джузепе Каво Драгоне, цитиран от Ройтерс. "Потвърдихме подкрепата си за..
Гърция няма да изпраща военни части в Украйна, заяви днес говорителят на правителството Маринакис в интервю за медиите. Той обърна специално внимание на участието на премиера Мицотакис във видеоконферентната среща на Европейския съвет, където гръцкият премиер приветства възможностите за мир след преговорите в САЩ. "Атина настоява за..
Полицията в София задържа 26-годишен мъж, след като е намушкал с нож друг човек при скандал. Инцидентът е станал в късния следобед на столичния булевард "Цариградско шосе". Арестуваният е известен на полицията. Той е избягал след нападението, но полицията го е открила и арестувала. По случая е образувано досъдебно производство.
Обучението по български език в Украйна ще продължи. Това е уверила украинския премиер Юлия Свириденко българския си колега Росен Желязков. Във видеоконферентен разговор Росен Желязков е уверил, че България е готова и да помага за следвоенното възстановяване на Украйна. Росен Желязков е припомнил, че България е сред най-силните и активни..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..