Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем некоректните туроператори?

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Потребителите стават жертви на измамни оферти, особено онлайн - оферти

Снимката е илюстративна
Снимка: Ройтерс

Мечтаем да посетим непознати страни или екзотични дестинации, да имаме пълноценна почивка или обогатяваща екскурзия. Попадаме на изскачащи реклами, на оферти в социалните мрежи, които привличат вниманието с красиви снимки и с изгодни цени. Но понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата.

Днес разказваме за един скрит, но много съществен проблем в туризма - сивият сектор. Това са онези случаи, когато пътувания се организират без необходимите регистрации, без договори, без застраховки и понякога дори без никаква отговорност към потребителя, дори чисти измами. 

Павлина Илиева
Този проблем засяга не само потребителите на пътувания, от него страдат коректните фирми в бизнеса. От една страна се руши доверието от клиентите, които започват да се съмняват във всичко. При измамите в някои случаи се присвоява и фирмена информация.

Как да се ориентираме сред многото предложения, как да разпознаем некоректните туроператори?

Какво да изискваме като потребител и най-вече - как да не се превърнем сами в част от сивата икономика като без да осъзнаваме, че като заплащаме всъщност я подкрепяме, разказа за БНР Павлина Илиева – председател на "Обединение Бъдеще за туризъм".

Проблемите със сивия сектор в туризма не свършват само с нерегистрираните агенции или липсата на договори и платежни документи

Все по-често потребителите стават жертви на измамни оферти, особено онлайн- оферти, които изглеждат примамливо и професионално, но зад тях често стои мнима фирма или некоректен туроператор.

Габриела Руменова, създател на платформата

Как да разпознаем, че нещо не е наред, и какво да направим, ако вече сме попаднали в капан, сподели Габриела Руменова – създател на платформата "Ние, потребителите".

Случва се да няма документи, да липсва застраховка, дори и хотелът да се окаже съвсем различен от обещаното. А понякога самите клиенти - в търсене на най-ниската цена - несъзнателно се превръщат в съучастници в сивата икономика.

Игнат Арсенов
Темата за сивия сектор в туризма няма как да бъде изчерпана без поглед от институцията, която има пряко отношение към защитата на правата на потребителите. Всяка година Комисията за защита на потребителите получава десетки сигнали за некоректни туристически оферти, нелоялни търговски практики, отказ от обезщетения и други нарушения.

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП.

Колко често се получават сигнали и жалби, свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните години, разказва Арсенов.


По темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53