Мечтаем да посетим непознати страни или екзотични дестинации, да имаме пълноценна почивка или обогатяваща екскурзия. Попадаме на изскачащи реклами, на оферти в социалните мрежи, които привличат вниманието с красиви снимки и с изгодни цени. Но понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата.
Днес разказваме за един скрит, но много съществен проблем в туризма - сивият сектор. Това са онези случаи, когато пътувания се организират без необходимите регистрации, без договори, без застраховки и понякога дори без никаква отговорност към потребителя, дори чисти измами.
Как да се ориентираме сред многото предложения, как да разпознаем некоректните туроператори?
Какво да изискваме като потребител и най-вече - как да не се превърнем сами в част от сивата икономика като без да осъзнаваме, че като заплащаме всъщност я подкрепяме, разказа за БНР Павлина Илиева – председател на "Обединение Бъдеще за туризъм".
Проблемите със сивия сектор в туризма не свършват само с нерегистрираните агенции или липсата на договори и платежни документи.
Все по-често потребителите стават жертви на измамни оферти, особено онлайн- оферти, които изглеждат примамливо и професионално, но зад тях често стои мнима фирма или некоректен туроператор.
Как да разпознаем, че нещо не е наред, и какво да направим, ако вече сме попаднали в капан, сподели Габриела Руменова – създател на платформата "Ние, потребителите".
Случва се да няма документи, да липсва застраховка, дори и хотелът да се окаже съвсем различен от обещаното. А понякога самите клиенти - в търсене на най-ниската цена - несъзнателно се превръщат в съучастници в сивата икономика.
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП.
Колко често се получават сигнали и жалби, свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните години, разказва Арсенов.
По темата слушайте в звуковите файлове.
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..