Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Народното събрание

Наталия Киселова издаде разпореждането, с което връща на президента предложението за референдум

Наталия Киселова
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Днес председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев  с искане за произвеждане на национален референдум, съобщават от пресцентъра на парламента.

В съобщението от Народното събрание се посочва:

"Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. 

Предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.", пише председателят на НС Наталия Киселова.


Вчера, на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година? 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестиращи пред НС поискаха оставката на Наталия Киселова

Протестиращи пред сградата на НС поискаха оставката на председателя на парламента Наталия Киселова заради отказа ѝ да допусне за разглеждане в парламента на предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум "за" и "против" въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. Организатор на проявата е гражданска инициатива "Будител", но в..

публикувано на 13.05.25 в 20:08
Андрей Рунчев

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

публикувано на 13.05.25 в 19:53

Карането на тротинетки в Кюстендилско ще се контролира от полицията и общините

Карането на индивидуални електрически средства, тротинетки, в Кюстендилско ще се контролира от полицията и от общините. От днес стартира и специализирана операция по спазването на ограниченията за управлението им. Само в Община Кюстендил санкционираните от началото на годината нарушители при управление на тротинетки са близо 100. Две общини -..

публикувано на 13.05.25 в 19:49

Даниел Митов даде отлична оценка на работата на ОДМВР-Перник

ОДМВР-Перник е получила отлична оценка за работата си от министъра на вътрешните работи Даниел Митов и гл. секретар на МВР Мирослав Рашков, съобщи регионалният говорител на  полицията в Перник Венцислав Алексов. Днес министърът и главният секретар присъстваха на годишния отчет на дирекцията. Заради ангажимент на министър Митов предварително..

публикувано на 13.05.25 в 19:22
Красимир Вълчев

Министър Вълчев ще предложи законова промяна, ограничаваща кметовете да обявяват неучебни дни

Ще инициирам промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ограничи възможността кметовете на общини да обявяват еднолично неучебни дни, написа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в официалния си профил във Фейсбук. Утре ще бъде неучебен ден за училищата в София заради протестите в наземния градски транспорт,..

публикувано на 13.05.25 в 19:07

Пръскат срещу комари в Лом

В Лом пръскат срещу комари по въздух и земя. Заради неблагоприятни метеорологични условия отложиха за утре първата обработката с дрон. Ако не вали в сряда вечерта ще има и наземно пръскане.  Лоши метеорологични условия не позволиха днес в Лом да се извърши обработка срещу комари с дрон. Пръскането ще бъде направено утре, съобщиха от общината...

публикувано на 13.05.25 в 18:57
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Решението за обявяване на 14 май за неучебен ден в София е неправилно

Диян Стаматов, директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, определи като "изключително неправилно" решението на кмета на София Васил Терзиев да определи утрешния 14-ти май за неучебен за училищата в столицата: "За мен това е сериозен проблем за родителите в начален етап,..

публикувано на 13.05.25 в 18:43