Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Желязков разговаря с Кая Калас за фундаменталната европейска подкрепа за Украйна

Кая Калас и Росен Желязков
Снимка: facebook.com/Government.of.Bulgaria

За фундаменталната европейска подкрепа за Украйна в ключовия момент на преговорите с Русия е разговарял в Тирана премиерът Росен Желязков с  върховния представител по външната политика и политика за сигурност на Европейският съюз  Кая Калас.

"България остава последователна в подкрепата си за Украйна и в усилията си за мир в Европа" е заявил министър- председателя. Двамата са се обединили около извода, че диалогът за укрепване на общоевропейската сигурност трябва да продължи, както и че гарантирането на демократичните права на гражданите в Европа в този момент е от жизненоважно значение.

Премиерът участва в Шестата среща на върха на Европейската политическа общност, която се провежда в албанската столица.

В Албания премиерът Росен Желязков проведе среща и с канцлера на Австрия Кристиан Щокер. По време на разговора премиерът изрази благодарност за подкрепата на Австрия при присъединяването на България към Шенген и подчерта, че страната ни изпълнява стриктно своите ангажименти за охрана на външните граници на Европейския съюз.

Желязков отправи покана към канцлера Щокер да посети България и лично да се убеди в качеството на охраната, която страната ни осигурява на границата на ЕС.

Двамата обсъдиха и перспективите за разширяване на взаимните инвестиции, както и засилване на сътрудничеството в сферата на образованието, науката и изкуствения интелект.

"Австрия е стратегически партньор за България. Вярвам, че когато действаме рамо до рамо, можем не само да пазим по-добре границите на Европа, но и да градим по-силна и конкурентна европейска икономика", заяви премиерът Росен Желязков.

Кристиан Щокер и Росен Желязков
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Броят на жертвите при нападение в църква в Дамаск нарасна до 20

Сирийското министерство на здравеопазването съобщи, че нападение срещу църква в Дамаск в неделя е убило 20 души, съобщиха държавните медии, цитирани от АФП. По-рано властите съобщиха за 15 жертви. "Броят на жертвите при терористичната атака, насочена към църквата "Свети Илия“ в района на Двелаа в Дамаск, се е увеличил до 20 загинали и 52..

публикувано на 22.06.25 в 21:34

Самоубийствен атентат в християнска църква в Дамаск, най-малко 15 жертви

Самоубийствен атентат е бил извършен в църква в Дамаск. Съобщава се за жертви, броят на загиналите не се уточнява.  "Атентатор самоубиец детонира колан с експлозиви в църквата "Свети Илия" в района на Дамаск“, съобщи сирийската държавната телевизия, като добави, че силите за сигурност са отцепили района.  Църквата "Свети Илия" е към Мелкитската..

публикувано на 22.06.25 в 20:19

Съдът потвърди поредна глоба за ТЕЦ "Бобов дол"

Дупнишкият районен съд потвърди наказателно постановление, издадено от РИОСВ, с което се налага глоба от 130 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол" за кондтатирано замърсяване с вредни емисии в района на централата. Решението подлежи на обжалване пред административиня съд.  Проверката е извършена по сигнал на 1 юни 2024 г. и тогава инспекторите..

публикувано на 22.06.25 в 19:43
Испанският премиер Педро Санчес.

Испанският премиер: Мадрид няма да бъде принуден да увеличи военните разходи до 5% от БВП

Испания няма да бъде принудена да увеличи военните си разходи до 5 процента от брутния вътрешен продукт. Това обяви премиерът на страната Педро Санчес, опровергавайки съобщението на агенция Ройтерс, че всичките 32 страни от НАТО са дали съгласието си за предложението на генералния секретар Марк Рюте и американския президент Доналд Тръмп...

публикувано на 22.06.25 в 19:41
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс (на заден план, вляво) и държавният секретар Марко Рубио

САЩ: Не искаме смяна на режима в Иран

Америка не е във война с Иран, а с ядрената му програма. Това обяви вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс. Остава неясно какви щети са успели да нанесат САЩ на иранските ядрени обекти.  Хегсет: Операцията беше брилянтна, показвайки на света, че американското възпиране се завръща Според вицепрезидента ударите по три обекта на ядрената..

публикувано на 22.06.25 в 19:21

Страните от НАТО са постигнали консенсус за 5% от БВП разходи за отбрана

Представители на страните членки на Североатлантическия пакт са постигнали консенсус върху декларация, с която лидерите ще обявят идната седмица като цел постигане на 5 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана и инфраструктура, свързана със сигурността. Това съобщи агенция "Ройтерс", като се позова на дипломатически източници от Брюксел. Петте..

публикувано на 22.06.25 в 19:06

Бизнесът: По-малко регулации и повече пътища с повече зарядни станции

По-малко регулации, и повече… пътища, където да има повече зарядни станции. Това е формулата на бизнеса, за да може и електромобилите да станат част от автопарка в България. Това мнение изразиха представители на компании по време на форума „Тех оф томороу“, организиран от Investor.bg. Страната ни стои добре откъм зарядни станции, казват запознатите...

публикувано на 22.06.25 в 19:00