Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за диригента Васил Стефанов

Снимка: архив

На 6 май 1913 г. е роден големият български цигулар и диригент Васил Стефанов.

За нас, хората в БНР, той е особено важна фигура, тъй като е отдал близо 40 години от своя живот в създаването и изграждането на Симфоничния оркестър на БНР - от 1948 г. до края на дните си през 1991 г. с известно прекъсване. Това е цяла епоха в музикалния  живот на България и в частност на Радиооркестъра. Освен това, Васил Стефанов е вградил името си като диригент на мъжкия хор „Гусла“, който ръководи повече от 15 г. от 1960 г. Работи също със Софийската и Шуменската филхармония. Дори дирижира първия концерт на Шуменския оркестър, вече получил статут на Държавна филхармония през 1954. Тогава солист е Панчо Владигеров, който изпълнява своя Трети клавирен концерт. 

Васил Стефанов е роден именно в Шумен в музикално семейство. Първият му учител по цигулка е неговият баща. Когато е на 6 години, семейството се мести във Варна и детето продължава с уроците при Димитър Младенов. Важна роля в живота на младия Васил Стефанов изиграва големият български цигулар и диригент Саша Попов. 14-годишният младеж го чува първо като инструменталист и остава поразен. Година по-късно Саша Попов отново гостува във Варна, но този път като диригент. Васил Стефанов свири пред него и Саша Попов отсича: „Нито ден повече във Варна!“. Така през 1929 г. семейството се мести в София, за да може Васил Стефанов да учи в средния отдел на Музикалната академия именно при проф. Саша Попов. Талантът на младия цигулар е забелязан и той става помощник - концертмайстор на Академия симфоничен оркестър, както и после концертмайстор на приемника му - Царския военен симфоничен оркестър.

Известна е случката, при която след 9 септември 1944 г. на Васил Стефанов се налага внезапно да замени цигулката и концертмайсторското си място с диригентската палка. Димитър Титов, обоист в Царския СО, си спомня драматичната вечер, когато Саша Попов е лишен от правото и възможността да дирижира състава и не само него, и това променя съдбата на Васил Стефанов. Записът е съхранен в Златния фонд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.

През 1947 г. Васил Стефанов усъвършенства своите диригентски умения в Чехия при Вацслав Талих. Година по-късно на Влади Симеонов и Васил Стефанов е възложено да сформират оркестър при Радио София. Първоначално той е по-скоро камерен. След кратко прекъсване, в което Васил Стефанов работи активно със Софийската филхармония, той се завръща при Радиооркестъра през 1954 г. Създава пълноценен, професионален симфоничен оркестър. Става негов художествен ръководител и главен диригент, а първият концертмайстор на оркестъра е легендарната цигуларка Недялка Симеонова.

В звуковия файл можете да чуете думи на Васил Стефанов, изречени през 1963 г., изказвания на Константин Илиев, диригент и композитор, също голяма фигура в музикалната ни култура, и на Панчо Владигеров, който неведнъж работи като композитор и пианист със Симфоничния оркестър на БНР.

Васил Стефанов работи с Радиооркестъра до края на дните си и го превръща във водещ симфоничен състав. Напуска този свят на 19 септември 1991 г. Остават огромно количество записи под негово диригентство.

Рубриката "Помните ли...", посветена на Васил Стефанов, можете да чуете в цялост в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..

обновено на 14.05.25 в 18:14
Павел Станчев

Павел Станчев: Симеон Сакскобургготски винаги е поставял България над всичко

Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски.  Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..

публикувано на 14.05.25 в 13:30

"Вечер на таланта": Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории

Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..

публикувано на 14.05.25 в 10:13
Габриела Георгиева - Музикант на годината 2024

Габриела Георгиева: Артист без предизвикателства не може да израства

В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..

публикувано на 13.05.25 в 10:03