Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за диригента Васил Стефанов

Снимка: архив

На 6 май 1913 г. е роден големият български цигулар и диригент Васил Стефанов.

За нас, хората в БНР, той е особено важна фигура, тъй като е отдал близо 40 години от своя живот в създаването и изграждането на Симфоничния оркестър на БНР - от 1948 г. до края на дните си през 1991 г. с известно прекъсване. Това е цяла епоха в музикалния  живот на България и в частност на Радиооркестъра. Освен това, Васил Стефанов е вградил името си като диригент на мъжкия хор „Гусла“, който ръководи повече от 15 г. от 1960 г. Работи също със Софийската и Шуменската филхармония. Дори дирижира първия концерт на Шуменския оркестър, вече получил статут на Държавна филхармония през 1954. Тогава солист е Панчо Владигеров, който изпълнява своя Трети клавирен концерт. 

Васил Стефанов е роден именно в Шумен в музикално семейство. Първият му учител по цигулка е неговият баща. Когато е на 6 години, семейството се мести във Варна и детето продължава с уроците при Димитър Младенов. Важна роля в живота на младия Васил Стефанов изиграва големият български цигулар и диригент Саша Попов. 14-годишният младеж го чува първо като инструменталист и остава поразен. Година по-късно Саша Попов отново гостува във Варна, но този път като диригент. Васил Стефанов свири пред него и Саша Попов отсича: „Нито ден повече във Варна!“. Така през 1929 г. семейството се мести в София, за да може Васил Стефанов да учи в средния отдел на Музикалната академия именно при проф. Саша Попов. Талантът на младия цигулар е забелязан и той става помощник - концертмайстор на Академия симфоничен оркестър, както и после концертмайстор на приемника му - Царския военен симфоничен оркестър.

Известна е случката, при която след 9 септември 1944 г. на Васил Стефанов се налага внезапно да замени цигулката и концертмайсторското си място с диригентската палка. Димитър Титов, обоист в Царския СО, си спомня драматичната вечер, когато Саша Попов е лишен от правото и възможността да дирижира състава и не само него, и това променя съдбата на Васил Стефанов. Записът е съхранен в Златния фонд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.

През 1947 г. Васил Стефанов усъвършенства своите диригентски умения в Чехия при Вацслав Талих. Година по-късно на Влади Симеонов и Васил Стефанов е възложено да сформират оркестър при Радио София. Първоначално той е по-скоро камерен. След кратко прекъсване, в което Васил Стефанов работи активно със Софийската филхармония, той се завръща при Радиооркестъра през 1954 г. Създава пълноценен, професионален симфоничен оркестър. Става негов художествен ръководител и главен диригент, а първият концертмайстор на оркестъра е легендарната цигуларка Недялка Симеонова.

В звуковия файл можете да чуете думи на Васил Стефанов, изречени през 1963 г., изказвания на Константин Илиев, диригент и композитор, също голяма фигура в музикалната ни култура, и на Панчо Владигеров, който неведнъж работи като композитор и пианист със Симфоничния оркестър на БНР.

Васил Стефанов работи с Радиооркестъра до края на дните си и го превръща във водещ симфоничен състав. Напуска този свят на 19 септември 1991 г. Остават огромно количество записи под негово диригентство.

Рубриката "Помните ли...", посветена на Васил Стефанов, можете да чуете в цялост в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30