Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл: Среща Путин-Зеленски е възможна, но при постигане на "някои договорености"

Дмитрий Песков
Снимка: БТА

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че президентът на Русия Владимир Путин може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски, но само ако бъдат постигнати някои договорености между двете страни, без да конкретизира какви точно трябва да са те.

Като важен въпрос той изтъкна това кой точно ще подпише документите от украинска страна. Агенция Ройтерс припомня, че Путин и Зеленски не са разговаряли лично от декември 2019-а.

Песков не коментира вчерашните преговори между делегациите на Русия и Украйна в Истанбул, по време на които беше постигнато споразумение за размяна на по 1000 военнопленници от всяка страна, но не беше обявено прекратяване на огъня.

Той посочи единствено, че сега следва размяната на военнопленници и списък с условия, а след това ще бъдат планирани нови преговори.

След като по-рано, в интервю за "Фокс нюз" американският президент Доналд Тръмп заяви, че има добри отношения с Путин и мисли, че могат да постигнат сделка, но трябва да се срещнат и това може да бъде организирано, Песков отговори, че не е имало контакти със САЩ и ако бъде счетено, че разговор с Тръмп би бил полезен, то такъв ще бъде обявен. 

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
на живо

Започна карнавалът на хумора и сатирата в Габрово

Започна най-дългоочакваното събитие в годишния календар на Габрово - Карнавалът на хумора и сатирата.  Можете да го гледате на живо тук:

публикувано на 17.05.25 в 18:37

Сергей Лавров проведе телефонен разговор с Марко Рубио

Руският министър на външните работи Сергей Лавров разговаря днес по телефона с американския държавен секретар Марко Рубио и приветства "положителната роля" на САЩ във възобновяването на разговорите между Русия и Украйна, заяви руското външно министерство, цитирано от Ройтерс. Руското външно министерство каза, че Лавров също така се е..

публикувано на 17.05.25 в 18:26

Киев оповести условията на Русия за мир в Украйна

В Украйна най-малко девет цивилни са загинали след като руски дрон е поразил пътнически микробус. Същевременно станаха ясни детайли около преговорите, проведени в Истанбул между делегациите на Киев и Москва. 9 загинали и 4 ранени при руско нападение с дрон по автобус в Суми Украинската държавна служба за извънредни ситуации..

публикувано на 17.05.25 в 18:16

Социолозите очакват оспорван балотаж на президентските избори в Румъния

Социолозите очакват оспорван президентски балотаж в Румъния, където утре един срещу друг се изправят националистът Джордже Симион, спечелил първия тур с над 40 на сто, и проевропейският кмет на Букурещ Никушор Дан.  Румъния: Анкета даде преднина на Никушор Дан пред Джордже Симион преди балотажа Стилиян Деянов: При победа на Симион -..

публикувано на 17.05.25 в 17:52

Нови преговори между Израел и "Хамас" са започнали в Катар

Призиви от европейски и арабски лидери към американския президент Доналд Тръмп да принуди Израел да прекрати огъня в Газа последваха започването на нова израелска офанзива в ивицата.  Европейски и арабски лидери призоваха Тръмп да принуди Израел да прекрати огъня в Газа Пред Франс прес представител на "Хамас" заяви, че в..

публикувано на 17.05.25 в 17:46

Наталия Киселова: Реакцията на президента е очаквана, няма да забави влизането ни в Еврозоната

Реакцията на президента Румен Радев, с обявеното намерение да сезира Конституционния съд за върнатото искане от НС за референдума е очаквана, но това няма да забави влизането на България в Еврозоната. Това каза в Априлци председателят на парламента Наталия Киселова: "Президентът е заявил намерение да сезира Конституционния съд, в момента в..

публикувано на 17.05.25 в 17:41
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков: Преговорите трябва да се водят при закрити врата

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да коментира медийните публикации за ултимативни руски условия към украинската делегация на вчерашните преговори в Истанбул. "Няма да коментираме никакви условия. Преговорите трябва да се водят при закрити врата. Това е в интерес на тяхната резултатност", посочи Песков в отговор на журналистически..

публикувано на 17.05.25 в 17:40