Продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. Пети ден в столицата не се движат трамваи, тролеи и автобуси.
Работи единствено метрото.
В трамвайното депо в столичния квартал "Красна поляна" , която е една от 12-те точки на гражданското неподчинение на работещите в столичния градски транспорт, имаше много хора още от 4,30 ч. Техният протест е под наслов "Достоен труд - достойно заплащане". От сряда в 12.00 ч. на обед протестът премина в гражданско неподчинение.
Ето какво заявиха пред БНР хората от депо "Красна поляна":
"Ще издържим, колкото е нужно… Първо, извиняваме се на нашите съграждани софиянци за причиненото неудобство, но това, което искам да кажа, е, че след като сме стигнали до протест, да блокираме градския транспорт на София, значи досега не сме били чути. Искам да кажа, че Метрополитенът подкрепя електро- и автотранспорта, ЦГМ също е тук. Ние сме едно цяло… Хората си искат правата. Хората не искат да затруднят нито масовия гражданин, нито ученици, нито лекари, нито никой".
Служителите в градския транспорт алармират и искат да им бъде обърнато внимание. Те са категорични, че нямат политически искания, просто се борят за парите си, за да гледат семействата си. Те очакват покана за среща с кмета на столицата Васил Терзиев и довериха, че последният им коз ще бъде окупация на метрото и спиране на метровлаковете "и тогава ще видим как ще се развият събитията". Тече подписка за ефективна стачка. И, когато подписите бъдат събрани, и метрото може да спре своята работа.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че европейските страни трябва да упражнят "силен натиск" върху Русия, за да я подтикнат към мирно споразумение с Украйна. "Русия трябва незабавно да спре насилието", каза той пред журналисти в Лисабон след виртуално заседание на Европейския съвет, предаде Ройтерс. Лидерите на..
В още три ловешки село от утре се въвежда режим на водата. В село Лисец вода ще има през ден от 8:00 до 20:00 ч. В село Прелом - от 8:00 до 19:00 ч., а в село Соколово от 6:00 до 18:00 ч.за високата зона и от 18:00 до 22:00 ч. за ниската зона. От днес на воден режим са и в село Пресяка. От юли на режим са още Къкрина, Брестово и Дренов...
Областният управител на София-град Стефан Арсов съобщи, че от днес започва фактическото приемане на парк "Врана". "След изпратените от нас разяснения, Столична община изпълни изискванията и процедурата може вече официално да продължи", пише Арсов в публикация в социалните мрежи.
Гръцката прокуратура повдигна обвинение на българския шофьор, който предизвика тежка катастрофа до Комотини. Българският шофьор се намира в болницата след наложителна операция, съобщават от полицията. Той се охранява, защото прокуратурата му повдигна обвинения за инцидента. Според разследването българинът е предизвикал тежка телесна повреда..
Дългоочакван ремонт предстои в една от най-емблематичните културни сгради на Силистра – Етнографския музей. Финансирането е по програма "Развитие на регионите". С изключение на ремонт на покрива преди около 7–8 години, друг не е правен от откриването на музея през 60-те години. Сега предстои цялостно обновяване . Етнографският..
От Обществения съвет за Национална детска болница поискаха среща със здравния министър, на която да получат яснота каква ще бъде структурата на бъдещото лечебно заведение. Поводът е публикувано в информационен сайт резюме на анализ, показващ кои от съществуващите детски клиники ще се влеят в Националната детска болница и какви ще бъдат новите..
На специална пресконференция в Плевен, народният представител от партия "Възраждане" Ивелин Първанов предложи конкретни действия след разговори, по негови думи, със служители на ВИК: "Какво можем да направим сега, та плевенчани да не бедстват. Със служители сме се срещали от ВиК, които казаха, че има две бързи решения, едното разрешение..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза..
Промени в закона, които ще забранят на оптометристи в оптиките да преглеждат и предписват очила, предизвикаха недоволството на гилдията и от се..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..