Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции и от стремежа на двата народа да изграждат просперитета си чрез образование и почтен труд

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  
Снимка: Прессекретариат на президента

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония. 

Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата продължи точно 30 минути при строг протокол.

Император Нарухито посрещна лично президента. Румен Радев пристигна в двореца със специален автомобил, произвеждан в Япония единствено за императорския двор.

Радвам се да ви видя отново - с тези думи император Нарухито се обърна към президента Радев, който присъства на церемонията по интронизацията на императора в Япония през 2019 година.

По време на визитата на президента в Токио ще бъде подписана Декларация за стратегическо партньорство между България и Япония. Нова възможност за развитие на двустранните отношения, коментира Радев.

"България вече е известна в Япония не само със своето кисело мляко, не само с нашите прекрасни рози, силни сумо борци, но България все повече е известна като страна, която развива високи технологии. И тук именно перспективите са огромни - и в областта на информационните технологии, и в областта на изкуственият интернет. Този интензивен политически диалог на най-високо ниво и тази декларация, която ще подпишем с министър-председателя Ишиба, аудиенцията при императора,  дава още една перспектива  и отваря много врати", изтъкна държавният глава.

В Токио президентът изнесе лекция пред студенти в университета "Васеда" - едно от най-престижните висши учебни заведения в Япония. В него са се дипломирали седем от японските премиери, както и писателят Харуки Вураками.

България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции и от стремежа на двата народа да изграждат просперитета си чрез образование и почтен труд. Това заяви президентът Румен Радев пред студентите в университета "Васеда" в лекцията си, посветена на двустранните отношения между България и Япония.

На събитието присъства принцеса Такамадо, член на императорското семейство, а домакин бе ректорът на университета проф. Айджи Танака. 

"Хиляди километри стоят между България и Япония, но между нашите народи има  силна духовна връзка, те споделят сходна историческа съдба, натрупана мъдрост през вековете и общи ценности", посочи Румен Радев.

В университета "Васеда" държавният глава, принцеса Такамадо и проф. Танака  разгледаха заедно изложбата "България-Япония – политика, дипломация, личности и събития", която представя историята на българо-японските отношения от края на 19-ти век до наши дни.

Експозицията съдържа значително количество архивни фотографии и документи от първите контакти между двете страни. Автори са Вера Стефанова, японист и дългогодишен дипломат, и доц. Евгений Кандиларов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", с който университетът "Васеда" си сътрудничи.

Снимки -  прессекретариат на президента.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Махмуд Абас

Палестинският президент обеща парламентарни и президентски избори след края на войната в Газа

Палестинският президент Махмуд Абас пое ангажимент за произвеждане на парламентарни и президентски избори след края на войната в Газа и обяви, че до една година ще има изготвена конституция. Абас се включи чрез видеовръзка в Конференцията за мирното уреждане на палестинския въпрос и прилагането на решение в рамките на две държави, след като..

публикувано на 23.09.25 в 02:41
Летище Копенхаген

Летището в Копенхаген остана затворено 4 часа заради дронове в района

Летището в датската столица Копенхаген отново заработи, информира Ройтерс, като цитира публикация на власти в платформата "Екс".  В продължение на 4 часа самолетите бяха пренасочвани към други летища, след като големи дронове бяха забелязани в района. Летищните власти в Копенхаген предупреждават, че заради прекъсването в работата им ще има..

публикувано на 23.09.25 в 02:21
Сдружения, агенции, медии в Сърбия, които разчитат на помощ от България, изпратиха писмо до МВнР, недоволни от спряна програма за съдействие за 2025 год.

Български сдружения в Сърбия изпратиха писмо до МВнР заради спряно подпомагане

Български сдружения в Сърбия изпратиха чрез посолството ни в Белград и генералното консулство в Ниш писмо, в което настояват за незабавни и категорични действия във връзка със застоя по Програмата за подпомагане на българските общности в чужбина за 2025 г. Засега няма никаква реакция от министерството, казват авторите на писмото -..

публикувано на 22.09.25 в 21:54
Външната министърка на Великобритания Ивет Купър говори пред Съвета за сигурност на ООН.

Съветът за сигурност на ООН заседава извънредно по искане на Естония заради руските дронове

Съветът за сигурност на ООН заседава днес извънредно по искане на Естония заради руските дронове, навлезли във въздушното пространство на страната. Москва беше осъдена остро от посланиците в ООН на страните членки на НАТО, включително и от новия посланик на Съединените щати Майк Уолц: "Съединените щати подкрепят своите съюзници от НАТО срещу..

публикувано на 22.09.25 в 21:44

Тържествена заря-проверка в старата столица за 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта

Днес отбелязваме 117-годишнината от обявяването на независимостта на България. Във Велико Търново - където на 22 септември 1908 година е прочетен манифестът на цар Фердинанд I, тази вечер се проведе тържествена заря-проверка. Велико Търново е център на честванията на 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта "От всеки един български..

публикувано на 22.09.25 в 20:35
До сблъсъци между демонстранти и полицаи се стигна на Централната гара в Милано по време на протест в знак на солидарност с палестинците в Газа и призив за спиране на доставките на оръжие за Израел, 22 септември 2025 г.

Хиляди италианци подкрепиха с митинги и шествия мирното население на Палестина

В Италия се провежда общонационална 24-часова стачка в подкрепа на мирното население на Палестина. Хиляди участници в нея се включиха в митинги на над 80 площада из цялата страна. На някои места се стигна до напрежение между полицията и протестиращите. Стачка и митинги в Италия в защита на мирните палестинци в Газа С развети знамена на..

публикувано на 22.09.25 в 20:34
Натали Лоазо

Евродепутати: Руската православна църква използва религията си като част от хибридната война

"Руската православна църква използва религията си като част от хибридната война, а някои от църквите ѝ действат като филиали на ФСБ" - около това мнение се обединиха евродепутатите от специалната Комисия за европейския демократичен щит на дебат в Европейския парламент в Брюксел. Председателката на Комисията Натали Лоазо от "Обнови Европа" определи..

публикувано на 22.09.25 в 20:24