Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 души са ранени при десетки нападения с балистични ракети и дронове по Киев

Русия извърши десетки нападения с дронове и балистични ракети по Киев тази нощ, които местните власти определят като най-мащабната комбинирана въздушна атака по украинската столица за трите години война. 15 души са ранени, има щети по няколко жилищни сгради.

Военновъздушните сили на Украйна съобщиха, че тази нощ Русия е изстреляла 14 балистични ракети по цели в цялата страна, в резултат 5-има са загинали в Харков и Донецк, както и 250 дрона, основна цел на които е бил Киев, от тях са били свалени 245. Русия все още не е коментирала нападенията. 

Ройтерс припомня, че предишните дни тази седмица Украйна предприе многобройни атаки с дронове срещу Русия, включително и по столицата, след което външният министър Сергей Лавров се зарече, че Украйна ще получи отговор.

Кореспонденти на Франс прес и Ройтерс съобщават, че в ранните часове на деня са видели няколко последователни "вълни" от дронове над Киев и са чули поредица от взривове в града.

Задействала се е противовъздушната защита на града, която е работила почти три часа.

Щети има в шест квартала. Тази сутрин живеещите в ударени блокове в Киев оглеждаха пораженията, нанесени от дроновете - изпочупени прозорци и разбити балкони.

Украинският президент Зеленски коментира в Telegram, че нападението е демонстрация, че Русия блокира споразумението за спрекратяване на огъня за край на войната.

 "С всяка подобна атака светът се убеждава все повече, че причината войната да се проточва е Москва, само допълнителни санкции срещу важни сектори на руската икономика ще принудят Москва да се съгласи на примирие", написа Зеленски.

Вчера беше изпълнен първият етап от масова размяна на военнопленници между двете воюващи страни, договорена миналата седмица в Истанбул, която, ако бъде завършена, ще бъде най-голямата подобна от началото на конфликта. Русия и Украйна си върнаха по 390 души, очаква се общият брой да е по 1000 за всяка страна.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потушен е пожарът до Якоруда

Потушен е пожарът, който възникна този следобед в местността "Баните" край градския плаж на Якоруда и обхвана десетки декари борова гора. Това потвърди за БНР кметът на общината Мехмед Вакльов. На място ще останат дежурни екипи, които ще обхождат периметъра, за да не допуснат ново запалване. 6 пожарни екипа, горски и стотици доброволци участват..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

КНСБ: В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни 218 млн. лв.

В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни средства за заплати, стипендии и издръжка на обучението в размер на 218 млн. лв. Това показват разчетите на Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, публикувани на сайта на профсъюза. От посочените 218 милиона лева, 141 милиона са необходими за заплати, 35 за..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

Терзиев подкрепи протест в Истанбул: В затвора е волята на милиони граждани

С плакати с надпис "Освободете Имамоглу" европейски кметове, включително кметът на София Васил Терзиев, се събраха днес пред затвора Силиври в покрайнините на Истанбул в знак на солидарност със задържания там от 5 месеца кмет на мегаполиса Екрем Имамоглу. За това съобщава БТА, като се позовава на турското издание "Джумхуриет". В..

публикувано на 28.08.25 в 20:34

Полша ще бъде рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от БВП през 2026 г.

Полша ще бъде и през следващата година рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от брутния вътрешен продукт. Финансовият министър Анджей Домански представи днес проектобюджет за 2026-а, който включва 200 милиарда злоти за отбрана, или близо 47 милиарда евро. Това ще е 4,8 на сто от полския БВП. Домански обаче призна, че още тази..

публикувано на 28.08.25 в 20:29

В област Сливен средната брутна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв.

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв., при 2 572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ. През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната  с..

публикувано на 28.08.25 в 20:10

Наложена е най-високата глоба на компанията, свалила дете с инвалидна количка от самолет

10 хиляди лева е наложената санкция на нискотарифната авиокомпания, която свали дете с инвалидна количка. Това е най-високата глоба, която законът позволява, заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Глобата е връчена на авиокомпанията, а по време на проверката от там са признали, че са извършили грешка...

публикувано на 28.08.25 в 19:56
Министрите на външните работи на Франция, Германия и Великобритания с върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас в Женева, 20 юни 2025 г.

Европейската тройка задейства механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран

Франция, Великобритания и Германия задействаха механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран за неспазване на ангажиментите по ядрената му програма. Трите страни уведомиха Съвета за сигурност на ООН, че "смятат, че Иран в значителна степен не изпълнява ангажиментите си" по ядреното споразумение от 2015 г. Външните министри..

публикувано на 28.08.25 в 19:56