Брюксел е подложен на засилващ се натиск да отложи и отслаби регламент за ограничаване на обезлесяването, като правителствата на 11 държави, сред които и България, настояват за промени, предаде "Ройтерс", като се позова на документ, подписан от недоволните страни.
Брюксел разработи първата в света политика, която има за цел да сложи край на 10-процентния дял, който ЕС има в обезлесяването в глобален мащаб заради потреблението на вносна соя, говеждо месо, палмово масло и други продукти. Тази политика обаче се превърна в спорен елемент от европейския зелен дневен ред.
ЕС вече отложи влизането в сила на новия регламент за декември 2025 г. Причина за едногодишното забавяне бяха исканията на някои европейски търговски партньори, сред които Бразилия и САЩ, да се намалят правилата за отчетност. Миналата седмица Европейската комисия заяви, че ще отмени най-строгите проверки за повечето държави.
Австрия и Люксембург застанаха начело на група от 11 държави членки на ЕС, включително и България, които настояват за още по-голямо опростяване на правилата и за ново отлагане на датата за влизане в сила на регламента. Документът е подписан и от Хърватия, Чехия, Финландия, Италия, Латвия, Португалия, Румъния и Словения.
"Изискванията, наложени на земеделските и горските стопани, остават големи, ако не и невъзможни за изпълнение. Те са несъразмерни с целта на регламента", заявяват 11-те държави в документ, който ще бъде обсъден днес в Брюксел от министрите на земеделието на ЕС.
Съгласно новите правила на юридическите лица, които предлагат на европейския пазар соя, говеждо месо, палмово масло, какао, кафе и други стоки, ще трябва да представят декларации за надлежна проверка, доказващи, че предлаганите продукти не са допринесли за обезлесяването. Изискванията за надлежна проверка ще се прилагат и за износа от ЕС. Това поражда у някои страни членки притеснения, свързани с вътрешното производство на тези продукти. При неспазване на изискванията юридическите лица могат да бъдат глобявани със суми, чийто размер достига до 4% от оборота им в ЕС.
Единайсетте държави предлагат изменения, включително създаването на нов клас държави, за които се смята, че създават много малък риск от обезлесяване. Продуктите от тези страни следва да бъдат освободени от митнически проверки и от изискванията за проследяване на произход.
Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел. В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...
Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..