Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абитуриентите в гимназията в Босилеград тази година ще учат една седмица допълнително

Младежите от Босилеград най-често се насочват към изучаване на IT, педагогика и психология у нас

Снимка: Гласпрес, Босилеград

Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров.

Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на мълчаливо бдение в двора на училището, а и за участия в шествия, когато цяла Сърбия протестираше срещу корупцията. 

Абитуриентският бал на зрелостниците е насрочен за 30 май, а не на 24 май, както е било предишни години. 

Тази година успешно завършват 25 зрелостници в Босилеградската гимназия – 10 от тях са се обучавали на български език, а останалите 15 - на сръбски.

Обучението на майчиния език от години е трудно, защото няма преведени учебници на български - проблем, който продължава да не се решава, казва директорът Владимир Григоров: 

"Стар проблем, понеже учебници започнаха да излизат -  за 9. клас излезнаха и после за 10. и 11., а за 12. няма още, за 12. клас трябва да се превежда. И учат по записки, по лекции на учителите, да". 
Снимка: Гласпрес
И от този випуск абитуриенти в Босилеград над 90% се очаква да кандидатстват в български висши училища: "В България - IT технологии в последно време най-вече, педагогика, психология също", посочи директорът.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Окръжният съд в Смолян осъди на 15 години затвор мъж от Девин за убийството на брат му

Състав на Окръжния съд в Смолян осъди на 15 години затвор 41-годишния Стефан Шупев от гр. Девин за братоубийството, извършено на 24 януари 2024 г. Присъдата бе постановена след съкратено съдебно следствие. Жертвата – 43-годишният брат на обвиняемия Руско Шупев, бе открит с множество травматични увреждания, а тялото му – запалено с отработено..

публикувано на 03.06.25 в 20:33
И Дже-мьон

И Дже-мьон, който печели президентския вот в Южна Корея, обеща на избирателите да не ги разочарова

Кандидатът на либералната южнокорейска опозиция И Дже-мьон печели предсрочните президентски избори в Южна Корея с близо 49%, предаде Ройтерс. Неговият консервативен опонент Ким Мун-су е с близо 43%. Данните са при преброени почти 70% от гласовете. Избирателната активност е била най-високата от близо три десетилетия. Започна гласуването на..

публикувано на 03.06.25 в 20:20
Снимката е илюстративна

В Свиленград арестуваха двама турски граждани, издирвани от гръцките власти

ГДБОП задържа двама турски граждани по искане от гръцките власти и в изпълнение на европейска заповед за арест. Специализираната полицейска операция е проведена на територията на България, при Свиленград, малко след полунощ на 2 срещу 3 юни 2025 г. След получена информация от страна на службата за борба с организираната престъпност на Солун,..

публикувано на 03.06.25 в 19:44

В София се провежда протест под мотото "Завинаги в Европа-вън Пеевски от властта"

Пред сградата на Съдебната палата се провежда протест под мотото "Завинаги в Европа-вън Пеевски от властта" .  Целта на протеста, според организаторите, е да се заяви, че не може в правова и демократична европейска държава да се погазват принципите на парламентарната република и да се установява еднолично управление, маскирано като ново..

публикувано на 03.06.25 в 19:16

Движението по Кримския мост е възстановено, обявиха руските власти

Пътното движение по Кримския мост, което беше временно преустановено в 15:23 ч. московско време (и българско) на фона на информация за активност от страна на вражески сили край бреговете на Крим, е възобновено, са казва в съобщение на властите в приложението "Телеграм". Това беше второто временно спиране на движение по мост за деня, предаде..

публикувано на 03.06.25 в 18:53

Външните министри Георгиев и Баро разговаряха в Париж

България разчита на Франция и ЕС за стриктно поддържане на критериите за членство в Съюза по отношение на страните кандидат-членки, отбеляза външният ни министър Георг Георгиев на среща с френския си колега Жан-Ноел Баро в Париж. Двамата разговаряха в Министерството на Европа и външните работи на Франция. Българският външен министър е благодарил и..

публикувано на 03.06.25 в 18:39

Разкриха модерна наркооранжерия при операция на ГДБОП в Гоце Делчев

При специализирана операция в Гоце Делчев служители на ГДБОП разкриха модерна наркооранжерия, близо 14 килограма сух канабис с високо качество и над 100 000 лева. В хода на спецоперацията са задържани двама мъже – на 34 и 38 години, в момент на полагане на грижи за растенията. По-късно те са привлечени в качеството на обвиняеми в сговор за..

публикувано на 03.06.25 в 18:31