Еврокомисарят за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева поздрави всички, допринесли за положителните конвергентни доклади за страната ни:
"След като 2007 г. станахме член на Европейския съюз, само преди няколко месеца са присъединихме към Шенген, днес позитивния доклад на Европейската комисия дава шанс на България от първи януари 2026 година да стане част от еврозоната, което е сърцето на Европейския съюз. Така че наистина поздравявам всички, които работиха години наред това да се случи в България".
Захариева изрази съжаление за фалшивите новини, които се разпространяват усилено напоследък във връзка с еврото.
Като такива тя посочи:
"Хората ще загубят парите си, хората няма да имат възможност да обменят парите си в евро, хората ще обеднеят, България ще плаща дълговете на държавите. Всичко това са лъжи.
Статистиката показва, че напротив държавите, последните държави, които са присъединиха към еврозоната нали, да не говорим за тези, които станаха преди години, всъщност доходите се повишиха. Поради това, че това е наистина позитивен сигнал към чуждестранните инвеститори.
Всъщност доходите на хората се увеличават. Заплатите на последните държави, които са се присъединили към еврозоната са нараснали между 70 и 100% от тогава, когато са се присъединили. Говоря за Балтийските държави.
Доклада е доста позитивен. Разбира се пак казвам това не е окончателното решение. Предстоят решения на Съвета и на Еврогрупата, след разбира се мнение на парламента, а мисля че българското правителство е подготвено. Работи доста добре с институциите, има ясен план, подготовка техническа, БНБ също.
Българските търговци, които поздравявам, защото някой от тях вече показват цените и в евро, и в лева, за да могат да видят хората. призоваваме другите да го направят, но мисля че има абсолютно обучение на персонала и на кадрите в пощите, в банките увеличение така че не виждам чисто технически какво би могло да се случи".
От своя страна президентът на Еврогрупата Паскал Донахю също поздрави България за положителните конвергентни доклади на Комисията и ЕЦБ.
"Членството на България в еврозоната не само ще бъде значително постижение за нейната икономика, но и ще укрепи силата, устойчивостта и гласа на еврозоната в света. Очаквам с голямо нетърпение да приветстваме България в еврозоната следващата година", заявява Донахю.
Русия и Украйна продължават да разменят удари по енергийната си инфраструктура. В поредно подобно съобщение от Службата за сигурност в Киев твърдят, че с дронове са поразили нефтена рафинерия в руския град Орск. Той се намира на повече от 2500 километра от Украйна. Украйна атакува с дронове химическия завод "Азот" дълбоко в руска..
Израел е депортирал четирима от участниците в хуманитарната флотилия "Глобал Сумуд", която не успя да достигне до ивицата Газа. Сред около 450 задържани е и българинът Васил Димитров. Израел ще депортира активистите от пропалестинската флотилия Днес израелските военни са спрели на 79 километра от бреговете на анклава и последният..
Заради обилния снеговалеж и паднали клони от дървета остава затворен за движение проходът "Петрохан". Без ток продължават да са населени места в общините Георги Дамяново, Чипровци, Вършец и Берковица. Екипите работят за отстраняването на повредите по трасетата на електропреносната мрежа. По високите части на област Монтана продължава да..
Ситуацията на магистрала "Хемус" остава тежка. Ще има санкции за поддържащите фирми, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов. Той заяви още, че ще бъде проверено дали има презастрояване по морските курорти: "Още днес Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) ще бъде изпратена на място, за да се установи дали..
Евродепутатите от три политически групи със сигурност ще гласуват против председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен следващата седмица в Страсбург. Очаква се още една група да вземе решение какво да прави, се разбра от пресконференцията на лидерите на групите преди пленарната сесия. Вотовете на недоверие ще бъдат два...
Автомобилите на Националната служба за охрана няма да бъдат използвани от администрацията на президентската институция. Това решиха окончателно депутатите. "За" бяха 119 депутати, 64 - "против", а 13 се въздържаха. Пеевски: На президента не му се отнемат никакви коли! Борисов защити промените в законите за службите НС решава дали..
Силни протести в Гърция за спрените кораби за Газа. Сред арестуваните от израелските власти има и гърци. Пред посолството на Израел в Атина, както и в Солун всеки ден се провеждат демонстрации. От централата на комунистическата партия настояват правителството да прекрати дипломатическите отношения с Тел Авив. Днес отново се организират..
В Копенхаген на срещата на Европейската политическа общност се постави началото и след 2 седмици ще се съберат отново за деня на решението, както се..
Неформален кръг от съмишленици и експерти от различни области с различни убеждения, но защитаващи основните демократични ценности, създаде наскоро Форум..
- Господин Сиркели, имаме много добър резултат за PAS (Партия на действието и солидарността) на парламентарните избори в Молдова. Как си обяснявате..