Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин за украинските атаки срещу мостове: Терористични, насочени към прекъсване на преговорите

Президентът на Русия Владимир Путин председателства правителствена среща по видеоконферентна връзка от резиденцията си в Ново Огарьово.
Снимка: АП/БТА

Руският президент Владимир Путин заяви, че украинските нападения срещу мостове в Русия са терористични атаки, предаде Ройтерс.

Нападенията срещу мостове в Брянска и Курска област са терористични акции, имащи за цел да провалят мирните преговори, каза той.

"Те искат среща на високо равнище. Но как може такива срещи да се състоят при тези условия? За какво ще си говорим? Как можем да преговаряме с тези, които разчитат на терора?", попита Путин.

"Всички престъпления, извършени срещу цивилни, включително жени и деца, в навечерието на новия кръг мирни преговори, който предложихме в Истанбул, очевидно са насочени към прекъсване на преговорния процес", добави руският президент на среща, излъчена по държавната телевизия.

По думите му Украйна иска спиране на огъня, за да може да се превъоръжи, да мобилизира повече мъже в армията си и да подготви нови атаки в Русия.

"Защо да ги възнаграждаваме със спиране на огъня, което ще бъде използвано за снабдяване на режима със западно въоръжение, продължаване на принудителната им мобилизация и подготовка за по-нататъшни терористични атаки", запита той.

Междувременно ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин по време на срещата на руския президент Владимир Путин с членове на правителството съобщи, че при трите нападения в Курска и Брянска област са били убити седем души, а 115 са били ранени.

Русия води разследване след украинските атаки срещу военновъздушни бази

Той уточни, че щетите възлизат на повече от един милиард рубли.

Бастрикин допълни, че устройствата за управление на бомбите, използвани при експлозиите, са произведени в Украйна, а експлозивите са били чуждестранно производство.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Община Сапарева баня забрани фойерверките и пиротехниката заради риска от пожари

Община Сапарева баня забрани фойерверките и   използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..

публикувано на 05.08.25 в 19:14