Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АФП: ЕС даде зелена светлина на България за еврото

Снимка: БТА

В сряда ЕС даде зелена светлина на България да приеме еврото на 1 януари 2026 г., с което балканската страна може да стане 21-ви член на единната валутна зона, пише АФП. 

Европейската комисия заяви, че България е изпълнила строгите критерии, "предназначени да гарантират, че страната е готова да приеме еврото и че икономиката ѝ е достатъчно подготвена за това“. Европейската централна банка също даде положително становище, като приветства "огромната отдаденост на България за извършване на необходимите корекции“. 

Българският премиер Росен Желязков приветства "забележителен ден“, който потвърди напредъка на страната.  

"Още една стъпка напред по пътя на България към еврото... Това е след години на реформи, ангажимент и съгласуване с нашите европейски партньори“, каза той в публикация в X. 

Натискът обаче предизвика негативна реакция от много българи, като протести и скорошни проучвания показват, че почти половината от анкетираните са против приемането на еврото – страхувайки се от болезнени икономически последици.

Около 1000 души демонстрираха в сряда пред сградата на Народното събрание в центъра на София, държейки плакати с надписи "Запазете българския лев“, "Не на еврото“ и "Бъдещето принадлежи на суверенните държави“. 

Събирането беше организирано от опозиционната проруска партия "Възраждане“.  

Ако България се присъедини към еврозоната, това ще бъде като качване на Титаник“, каза Николай Иванов, пенсиониран висш служител, пред AFP на друг скорошен протест, призоваващ за запазване на валутата на страната - лева. 

България е имала труден път към присъединяването си към еврозоната: страната е била измъчвана от политически сътресения със седем избора за три години - последните през октомври 2024 г. Одобрението от изпълнителния орган на ЕС идва 18 години след като България се присъедини към блока, коментира агенцията.  

"Поздравления, България!“, каза председателят на комисията Урсула фон дер Лайен.  

"Благодарение на еврото икономиката на България ще стане по-силна, с повече търговия с партньори от еврозоната, преки чуждестранни инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи“, каза тя в изявление. 

С население от 6,4 милиона души България е най-бедната страна в блока, но е прекарала няколко години в подготовка на икономиката си за присъединяване към еврозоната. България все още се нуждае от одобрението на финансовите министри на ЕС, които се очаква да дадат пълната си подкрепа през юли, преди официално да приеме еврото, пише още АФП.  

"Днешният доклад е исторически момент за България, еврозоната и Европейския съюз“, каза председателят на ЕС по икономиката Валдис Домбровскис.  

"Разбира се, еврото е повече от валута. След като България стана пълноправен член на Шенгенското пространство по-рано тази година, еврото доближава страната още повече до сърцето на Европа“, добави той.

Когато първите банкноти и монети в евро бяха пуснати в обращение на 1 януари 2002 г., само 12 държави бяха част от зоната на единната валута, включително Франция, Германия, Ирландия, Италия и Испания. Постепенно броят им нарасна до 20, като Словения се присъедини през 2007 г., Кипър и Малта през 2008 г., Словакия през 2009 г., Естония през 2011 г., Латвия през 2014 г. и след това Литва през 2015 г. Хърватия беше последната страна, която се присъедини през 2023 г. България искаше да приеме валутата по-рано, но през последните няколко години Брюксел заключи, че инфлацията ѝ е твърде висока, за да отговори на необходимите изисквания", припомня АФП. 

За да се присъединят към зоната на единната валута, държавите членки трябва да покажат, че икономиката им се е сближила с другите страни от еврозоната и че контролират финансите си. Например, те трябва да демонстрират, че инфлацията не е извън контрол и не е с повече от 1,5 процентни пункта над тази на трите страни от ЕС с най-добри резултати. Миналата година България изпълни всички критерии за присъединяване, с изключение на инфлацията. Средният темп на инфлация в България през 12-те месеца до април 2025 г. беше 2,7%, малко под референтната стойност, завършва агенцията.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загинали и ранени при израелски удари срещу Йемен

Шестима души са загинали, а 86 са ранени при израелски въздушни удари тази нощ срещу столицата на Йемен Сана. Информацията е на агенция Ройтерс, която се позова на местните здравните власти. От Израел заявиха, че атаките са в отговор на ракети, изстреляни по-рано от бунтовниците хути по международното летище близо до Тел Авив. Двете страни..

публикувано на 25.08.25 в 07:33
Президентът на Сирия Ахмед аш Шараа

Водят се разговори за споразумение за сигурност между Сирия и Израел

Водят се напреднали разговори за постигане на споразумение за сигурност между Сирия и Израел, съобщи сирийският президент Ахмед аш-Шараа. На среща с медии той отбеляза, че всяка договореност с израелската страна трябва да бъде единствено на основата  на т.нар. разделителна линия между страните от 1974 година, установена след Войната на Йом Кипур...

публикувано на 25.08.25 в 07:31
Губернаторът на Мериленд Уес Мор

Тръмп заплаши да изпрати войски и в Балтимор

Доналд Тръмп заплаши да изпрати войски в най-големия град на Мериленд - Балтимор, след като той и губернаторът-демократ на щата Уес Мур си размениха коментари в социалните медии заради начина, по който американският президент описа престъпността в града. В публикация в социалната си мрежа "Трут Сошъл“ Доналд Тръмп заяви, че Балтимор е "извън..

публикувано на 25.08.25 в 07:27

СОС се събира извънредно за избор на нова обслужваща банка на София

На извънредно заседание днес Столичният общински съвет трябва да упълномощи кмета на София Васил Терзиев да избере нова банка за обслужване на общинските средства.  След прекратяването на договорите от Общинска банка работна група изготви критерии за подбор на нова финансова институция. Тече процедура по договаряне, без предварително обявление с..

публикувано на 25.08.25 в 07:24
уски войник разговаря по телефона с близките си в Беларус, след като е бил освободен при най-новата размяна на военнопленници между Киев и Москва, 24 август 2025 г.

Украйна и Русия си размениха по 146 военнопленници

Русия и Украйна извършиха нова размяна на военнопленници помежду си. Всяка от двете страни върна на другата 146 души. До размяната се е стигнало с посредничеството на Обединените арабски емирства.  Първо руското Министерство на отбраната съобщи, че е посрещнало 146 военнослужещи от украински плен, както и 8 цивилни, задържани при украинското нахлуване в..

публикувано на 25.08.25 в 07:18

БАБХ на разговори с ЕК за ваксинацията на дребните преживни животни

Българската агенция по безопасност на храните започва преговори с Европейската комисия във връзка с възможността за ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни.  До момента у нас има над 150 огнища на шарка  и над 17 хил евтаназирани заради заразата животни.  Проф. Дойчо Димов: В овцевъдството гори пожар, а БАБХ следва сляпо..

публикувано на 25.08.25 в 07:06

В Плевен търсят места за нови сондажи за вода

От днес представители на ВиК - Плевен и общината, със съдействието на "Басейнова дирекция“, започват установяване на местата, където спешно да се направят нови сондажи за вода.  Тази седмица трябва да се обходят всички налични сондажи и каптажи, да се организира тяхното своевременно почистване и да се изготви анализ за състоянието на всеки водоизточник...

публикувано на 25.08.25 в 06:59