Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домбровскис: България може да увеличи бюджетния си дефицит за инвестиции в отбрана

Валдис Домбровскис
Снимка: БГНЕС

България е сред европейските държави, които получиха разрешение да увеличат бюджетния си дефицит с процент и половина за инвестиция в отбрана, потвърди в съвместно интервю за няколко медии, сред които и БНР, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис. Решението на Европейската комисия бе публикувано късно снощи, като еврокомисарят представи подробности:

"Одобрихме национални клаузи за изключение за редица държави членки, включително за България. Договорихме се за средносрочните фискално-структурни планове, които определят фискалните решения няколко години напред, и които държавите членки трябва да следват, те ще да могат да увеличават бюджетния дефицит с 1,5% от БВП за период от четири години, смятано от тази година."

Според Домбровскис като цяло Европа трябва да подобри отбранителните си способности заради руската военна агресия. Затова в Брюксел е постигнато съгласие за разрешението за целенасочени по-високи от допустимите разходи в отбранителната индустрия.

"Какво ще позволи това? От една страна, държавите членки ще могат да се възстановят военните си запаси, защото много оборудване и боеприпаси са изпратени в Украйна и това се прави от (няколко) години. В същото време това ще позволи на държавите членки да се подготвят за структурно по-високи разходи за отбрана, защото е ясно, че те ще трябва да бъдат по-високи, НАТО вероятно ще повиши целевия си размер за тях."

Валдис Домбровскис е в България ден, след като страната ни получи позитивни оценки за присъединяването към еврозоната от Европейската комисия и Европейската централна банка. Финалното решение, което той е убеден, че ще бъде положително за страната ни, трябва да бъде взето на 8 юли. В рамките на визитата си еврокомисарят е обсъдил и мерките за улесняване на процеса по преминаване от лев към евро и предотвратяване на спекула:

"Затова е важно правителството също така да работи с бизнеса. Обсъдих този въпрос с Асоциацията на търговските банки, че е важно да се осигури честно преминаване към еврото. Бизнесът като цяло трябва да е посветен на това да не използва промяната на валутата като извинение за покачване на цените."

Домбровскис потвърди, че преговорите с българското правителство по Плана за възстановяване и устойчивост вървят добре. Най-важните акценти от съвместното интервю на еврокомисаря ще чуем в предаването "Събота 150" на 8 юни.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Путин не иска преговори с Украйна, а капитулацията ѝ

Германският министър на външните работи Йохан Вадефул пристигна в Киев, за да обсъди подкрепата за Украйна във войната с Русия. В Киев той заяви, че руският президент Владимир Путин иска Украйна да се предаде. На фона на забавянето в мирните преговори "Путин не отстъпва от никое от своите максималистични искания – той не иска преговори,..

публикувано на 30.06.25 в 09:00
Външният министър на Китай Ван И

Китайският външен министър започва европейска обиколка

Първият дипломат на Китай започва посещение в Европа днес, което Пекин заяви, че ще подчертае връзките като "основа на стабилност" в свят, изпълнен с напрежение. Ван И ще посети Брюксел, както и Франция и Германия. АФП коментира, че Китай се стреми да подобри връзките си със ЕС в противовес на Съединените щати. Но са факт дълбоки..

публикувано на 30.06.25 в 08:43
Дмитрий Песков

Песков: Темпото на преговорите за Украйна зависи от Киев и Вашингтон

Темпото на преговорите за разрешаване на войната в Украйна зависи от позицията на Киев, ефективността на американското посредничество и ситуацията на терен, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс. В интервю за телевизия "Беларус 1", основният телевизионен канал в съседната на Русия страна, Песков не разкри подробности..

публикувано на 30.06.25 в 08:19
Служители на силите на сигурност на мястото на стрелбата.

Снайперист уби двама пожарникари в щата Айдахо

Двама пожарникари са убити с мощна пушка, докато гасили пожар в американския щат Айдахо, предаде Би Би Си. Трети пожарникар е тежко ранен и се бори за живота са. Убийствата предизвикаха издирване в планински терен, като полицията съобщи, че е била под активен "снайперски огън" от поне един заподозрян. В крайна сметка издирването е..

публикувано на 30.06.25 в 08:05

Представят новия поклоннически път "Рилският чудотворец"

Българският туристически съюз организира информационен ден на инициативата "По пътя на вярата” с откриване на поклоннически път "Рилският чудотворец” от параклиса "Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа "Кумата” в Природен парк "Витоша”.  Инициативата е под патронажа на президента Румен Радев с благословението на Негово Светейшество Даниил, патриарх..

публикувано на 30.06.25 в 08:01
Димитър Маргаритов

Димитър Маргаритов за цените заради еврото: Получи се развален телефон!

Изключително важен е психологическият ефект върху потребителите и търговците . Получи се ефектът на разваления телефон и се създаде напрежение. Това мнение изрази пред БНР Димитър Маргаритов, бивш председател на Комисията за защита на потребителите и бивш заместник-министър на икономиката и индустрията, както и кандидат за омбудсман. Той..

публикувано на 30.06.25 в 07:59

US Сенатът обсъжда законопроекта на Тръмп за намаляване на данъците

След почти непрекъсната работа през уикенда американският Сенат започна обсъжданията на широкообхватния законопроект за намаляване на данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, известен още като "Големият красив законопроект". Близо 16 часа продължи четенето на 940-те страници на законопроекта, което беше поискано от демократите в..

публикувано на 30.06.25 в 07:49