Страните членки на ЕС постигнаха първоначално съгласие за ограничаване на правата на пътниците за обезщетение при закъснение на полети. Промяната идва на фона на сериозните оплаквания на авиосектора, че настоящите регулации водят до непосилни разходи.
Според правилата в момента, пътниците могат да претендират до 600 евро при закъснение над 3 часа. Това, според оценка на Европейската комисия, струва на сектора над 8 милиарда евро годишно. За да намали тази тежест, Съветът на ЕС прие позиция за изменение на регламента, която ще се обсъжда в Европейския парламент. За полети до 3500 км и всички вътрешноевропейски маршрути обезщетението ще бъде 300 евро, но едва при закъснение от поне 4 часа. За по-дълги полети компенсацията ще е 500 евро при минимум 6 часа закъснение.
Авиокомпаниите ще продължат да носят отговорност за забавяния, освен ако не докажат, че са направили всичко възможно за тяхното предотвратяване. Извънредни обстоятелства вече няма да са автоматично основание за отказ от компенсация. Предвиждат се и подобрения в прозрачността при отменени полети. Авиопревозвачите ще трябва да предоставят предварително попълнени формуляри на пътниците, ако отменят полет по-малко от 14 дни преди датата на излитане. Освен това, пътниците ще имат срок от 6 месеца за подаване на искове.
Авиокомпаниите ще разполагат със само 14 дни да отговорят или изплатят дължимото обезщетение.
Очаква се Европейският парламент да разгледа приетата от Съвета позиция. Депутатите могат да я одобрят, изменят или отхвърлят.
"В България се внасят гумено-верижни трактори повече от 15 години. Те получават разрешително за движение по републиканската пътна мрежа. От два месеца насам АПИ реши, че законодателството в България не й дава правно основание да разрешава движението на такива машини. Не е правена промяна в законодателството, просто някакво ново тълкувание. Влизаме в..
До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ, обяви в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев Той уточни, че към момента страната ни е получила 3 млрд. лв., остават още 9 млрд. Зелена светлина от ЕК за изменения ПВУ на България Единственият закон, който трябва да бъде..
Заради катастрофа на джип и товарен автомобил временно беше спряно движението и в двете посоки на Прохода на Републиката при Килифарево. Няма пострадали при инцидента, пътят е отворен за автомобили.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа да коментира приетата оставка на Кирил Петков като депутат с обяснението, че това е "маловажна тема" и насочи вниманието към по-важни теми – като постигнатото по ПВУ: "Важните са тези, които касаят милиарди левове, които България щеше да загуби тези 4 години, губеше ги и благодарение и на Урсула фон дер..
Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми в работата си посочиха директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..
Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..
НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.