От днес, 6-и юни, Европейският съюз отново наложи мита и квоти за украински селскостопански продукти. Брюксел се надява да постигне споразумение за нови квоти, които ще бъдат по-малки от вноса през последните три години след нахлуването на Русия, заяви пред Ройтерс еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен.
През юни 2022 г., след началото на войната на Русия, евросъюзът временно отмени митата и квотите върху селскостопанските продукти, за да помогне на Украйна да компенсира по-високите разходи за износа си, след като Москва застраши традиционните ѝ черноморски пътища.
Срокът на тези суспендирани мита изтече в четвъртък. Сега ЕС и Украйна се върнаха към предвоенния режим на търговските квоти. Все пак сега действат и облекчени правила за вноса на някои стоки като птиче месо и яйца, при които вместо да се изискват лицензии, квотите ще се разпределят по реда на постъпването им.
Брюксел се опитва да намери баланс между подкрепата за Украйна във войната ѝ с Русия и загрижеността на европейските фермери за по-евтиния украински внос.
Украинският министър на земеделието Виталий Ковал заяви пред Ройтерс тази седмица, че Киев настоява за споразумение за по-високи квоти, отколкото преди войната.
Селскостопанските стоки съставляваха около 60% от общия износ на Украйна през миналата година, като евросъюзът купуваше около 60% от тези стоки на стойност около 15 милиарда долара.
Земеделските производители в ЕС се оплакват, че големите доставки на по-евтина украинска захар, например, внесени по силата на освобождаването от мита по време на войната, са намалили местните доставки.
През миналата година евросъюзът задейства "аварийни спирачки", за да наложи отново квоти за продукти, включително захар и яйца, в отговор на нарастващия внос.
Преговорите по новото споразумение между ЕС и Украйна започнаха на 2-ри юни. Еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен заяви, че е възможно да бъде постигнато споразумение до лятото.
Британският премиер Киър Стармър ще участва днес в конферентна видео връзка с лидерите на страните от така наречената „коалиция на желаещите“ преди насрочената за понеделник важна среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщи Скай нюз. Киър Стармър, заедно с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Фридрих Мерц, е съпредседател..
Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти на въпрос за вчерашната среща между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин и бъдещето на конфликта в Украйна, предаде БТА. "Но тук предстои да наблюдаваме метаморфозите, предполагам, на всички онези, включително и на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал днес, че Украйна трябва да сключи сделка за прекратяване на войната с Русия, защото "Русия е много голяма сила, а те не са“, предаде Ройтерс, като се позова на свой запознат с въпроса източник. Тръмп е казал това на Володимир Зеленски по време на телефонния разговор между двамата след среща на върха в..
Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища. Пожар избухна този следобед на територията на старо сметище, близо до гръцкото село Халки в района на Лариса. За известно време преминаването по магистралата Солун - Атина, която е наблизо, беше прекратено. Лентата за движение в посока Солун е затворена и в момента. Горски..
Сръбската полиция арестува собственик на транспортна фирма, който безплатно превозва протестиращи срещу управлението на Александър Вучич. Мъжът е от село Джурджево и официално не се посочват причините защо е задържан. Сръбската телевизия N1 обаче припомня, че по-рано Миломир Ячимович е обявил, че ще превозва граждани на Нови Сад до протеста..
Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново, каза за БНР кметът на общината Петър Гендов. Горят сухи треви и стърнища между няколко елховски села Пожарът възникна около обяд и заради силния вятър бързо обхвана сухи треви и храсти, а кметът Гендов съобщи, че е навлязъл и в горски масив. Той обобщи ситуацията към..
Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчните водни количества от Водоснабдителна група "Черни Осъм", съобщиха от ВИК. Това е причина за нарушаване на обявения вече режим. Освен че количеството вода, което идва от Ловеч към Плевен по "Черни Осъм" и дебитът на местните водоизточници също е драстично нисък поради..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..
Вирусът се разпространява с шеметна бързина. Една четвърт от породата вакла маришка овца в страната вече е унищожена , като 66% от популацията в..
Да станеш родител не винаги значи да чуеш първия плач в родилната зала . Понякога срещата с детето ти е в малка стая, с много очакване, тихо..