Миграционната политика събори правителството в Нидерландия, но едва ли същото може да се случи в съседна Германия, където тази седмица берлински съд нанесе първият по-сериозен удар на управляващите. Именно заради миграционната политика. Още от първия ден на правителството на консерватора Фридрих Мерц гранична полиция започна да връща мигранти още на границата, без проверка на всеки отделен случай дали има условия за предоставяне на убежище. Точно това изисва действащото европейски законодателство. Както гранична полиция, така и в министерството на вътрешните работи, и в управляващия консервативен блок ХДС/ХСС смятаха, че няма да имат юридически проблеми. Но се случи точно обратното - берлински съд направи цялата аргументация на правителството на пух и прах.
"Правителството се позовава на кризисна ситуация, предвидена в европейското право. Това позволява налагането на извънредни мерки като отблъскването на мигранти още на границата. Но правителството не успя да убеди съдиите, че ситуацията е кризисна", обяснява юристът и миграционен експерт проф. Даниел Тюм от университета в Констанц.
Той е убеден, че криза няма, защото притокът на мигранти постоянно намалява. А другият аргумент на Фридрих Мерц - серията терористични нападения в последно време, също не са доказателство за кризисна ситуация, защото за тези случаи държавата разполага с други инструменти.
"Моят аргумент за извънредни мерки е по-скоро, че Германия изнемогва с интеграцията на вече пристигналите и приети мигранти. Нека цитирам данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците. На глава от населението в Германия живеят осем пъти повече бежанци отколкото в Италия. В тази статистика не влизат украинците. В сравнение с Италия населението на Германия обаче е само един път и половина повече. Така че да се твърди, че други европейски държави са поели голямата тежест от бежанската криза и че поради тази причина мигрантите трябва да бъдат солидарно разпределени, просто не отговаря на истината. Германия и Австрия са поели значително по-голяма тежест", посочи проф. Даниел Тюм.
И допълни:
"При солидни доказателства, че в Германия е настъпила кризисна ситуация заради прилива на бежанци, всеки съд би дал най-малкото време на правителството - две или три седмици - за въвеждането на временни извънредни мерки. В това време обаче делото продължава и тъй като европейското законодателство не е еднозначно и подлежи на тълкуване, на този етап ми е трудно да предвидя какво би било окончателното решение на съдиите."
- Канцлерът Фридрих Мерц и още по-консервативният вътрешен министър от посестримата баварска партия "Християнсоциален съюз" водиха предизборната кампания с категоричното обещание, че ще въведат граничен контрол и няма да допускат мигранти в страната и че няма да провеждат процедура за предоставяне или отказ на убежище. Накратко - ще нарушават действащото европейско законодателство. Както виждаме, дори след като съд обяви действията на властите за незаконни, извънредните мерки по границите остават. Означава ли това, че Германия ще продължи да нарушава европейското законодателство, проф. Тюм?
- Не. Грешката, която прави правителството е друга - то смята, че като връща мигранти от границата прави достатъчно за облекчаване на ситуацията в страната. Но това далеч не е достатъчно. Достатъчно беше по време на предизборната кампания. Казаха на избирателите: "Ето, ние ги спираме още на границата." Това послание е подходящо за предизборен митинг, но би било жалко ако изчерпва управленската програма в областта на миграцията. В най-добрия случай връщането на пристигащите от границата е само първата стъпка. Трябват реформи. При това не само в Германия, а в целия ЕС, защото ние сме част от европейската общност. Според мен Европа тепърва ще се сблъсква с този проблем и работата по миграционната политика едва сега започва.
- А разпознавате ли в действията и посланията на управляващата коалиция, която трябва да признаем, че е от едва един месец на власт, че надгражда предизборните обещания? Фридрих Мерц обещаваше, че ако се наложи, още в първия ден като канцлер ще се възползва от правото си да наложи крутите мерки по границата.
- Мерц показа на широката публика, която не познава европейското законодателство в детайли, че действа със замах, точно както им е обещал. Проблемът е, че правителството се хвали с граничния контрол, но не обяснява на хората дали извън проверките предприема - или поне подготвя - по-дълбоки реформи. Всъщност, правителството работи по тези реформи. Известно е, че още тези дни предстои внасянето в Бундестага на няколко законопроекта, свързани с ограничаването на миграцията, но и с улесняването на работата на службите, свързани с бежанците. Защото облекчаването на бюрокрацията също е предизборно обещание на Мерц. Следващата стъпка ще бъде Германия да предложи промени в европейското законодателство, което се отнася до миграцията. А това вече е "висш пилотаж". Прави ми впечатление, че министърът на вътрешните работи Александър Добринт инвестира много време в разговори с нашите съседи, на които обеща съвместни действия. Става дума за мигранти, които нямат право на закрила в ЕС, но и не могат да бъдат върнати в родината им, да бъдат настанявани в центрове извън Европа. Нещо като албанският модел на италианския премиер Мелони. В Брюксел в момента се работи по законодателна промяна, която да разреши това. А Германия готви съвместен проект с Австрия. Надявам се, че този път германското правителство ще се подготви по-добре, отколкото с връщането на мигранти, което берлински съд определи като противозаконно.
- Съседните на Германия държави всъщност бяха неприятно изненадани от действията на гранична полиция, защото връщаните мигранти на практика остават на територията на съседите. Тези нови инициативи, за които говорите, обсъдени ли са с Полша, с Австрия, Нидерландия?
- Интересното е, че най-голямото недоволство идва от Полша, но аз го отдавам на предизборната кампания там, защото от Полша не влизат чак толкова много мигранти. Най-много идват от Австрия, но австрийците бяха недоволни само в началото. След това критиката заглъхна. Вътрешният министър Добринт е от Бавария, съседна на Австрия провинция. Той се е срещал вече няколко пъти с австрийския си колега Карнер и проектът за извеждането на мигрантите извън Европа е общо дело. В интерес на истината, очаквах много по-голямо недоволство от съседните държави, но отдавам настъпилото относително спокойствие на наистина спадащия, да не кажа липсващия миграционен натиск по границите ни. За един месец, откакто правителството на Мерц е на власт, са върнати общо 100 души. Това е нищо.
- Правителството отмени правото на приетите бежанци да се съберат със семействата си в Германия. Какви други промени в законодателството очаквате, след като кабинетът на Мерц дойде на власт с гръмкото обещание за обрат в миграционната политика? Възможно ли е ЕС да се обедини около хуманитарни контингенти например, проф. Тюм?
- Промените са в ход, но се отнасят все още до второстепенни по значение законодателни актове. В обозримо бъдеще очаквам големи реформи. Осем държави, след тях Белгия, Австрия и Чехия, т.е. наши съседни държави, се обявиха за значителни промени в новия миграционен пакт, който дори още не е влязъл в сила. Част от тези промени се отнасят до по-строги правила за предоставяне на убежище в ЕС, защото сега действащото законодателство позволява на Европейския съд по правата на човека да отсъжда в полза на мигрантите и срещу рестрикциите на страните членки. Подкрепям преразглеждането на правилата за предоставяне на убежище, защото сегашната съдебна практика ни изправя пред огромни трудности. Всъщност, ако нещата останат така, не само германското правителство ще се сблъсква с отсъждания като това на берлинския съд от тази седмица. Перманентната съдебна отмяна на решения за експулсиране на нелегални мигранти ще предизвика в средите на и без това растящия брой европейски граждани, които губят вярата в демокрацията и правовата държава, още по-голямо недоверие. И рано или късно в Европа ще се появи някой като Доналд Тръмп, който ще вдигне юмрука и ще обяви, че демокрацията и законите нямат никакво значение.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..
Милиардерът и предприемач Илон Мъск заяви, че учредява нова американска политическа формация, която ще се казва партия "Америка". Новината беше обявена в деня след националния празник, на който президентът Доналд Тръмп подписа мегазаконопроекта за намаляване на данъците и разходите, който беше критикуван остро от Мъск. "Що се отнася до..
Украинските власти съобщиха за петима ранени при руски удари тази нощ. В същото време президентът на Украйна Володомир Зеленски заяви, че е провел най-продуктивния си разговор с американския си колега Доналд Тръмп досега. Трима души са пострадали в Киевска област, съобщи ръководителят на регионалната военна администрация Микола Калашник...
Върховният административен съд отмени заповед, с която Здравната каса отказваше да плати лечение на млад мъж с рядко заболяване поради липсата на механизъм за финансиране. Решението е победа в полза на хората, нуждаещи се от лечение с медикаменти извън Позитивния списък и такива, които не са регистрирани у нас, обяви адвокат Мария Шаркова...
Най-малко 50 души, сред които 15 деца вече са жертвите на наводненията в централната част на американския щат Тексас, причинени от обилните дъждове, които започнаха в четвъртък срещу петък. Щатските власти съобщиха, че над 850 души са били спасени от бедствието, но десетки все още са в неизвестност и броят на жертвите продължава да расте...
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области у нас. За останалите 10 области кодът за жеги е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес времето над страната отново ще бъде слънчево и горещо. Временни увеличения на облачността ще има на отделни..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..