Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В настоящата книга са събрани всички издадени и голяма част от неиздадените творби на Поета

"Светостта на болката" - 20-години от кончината на Николай Колев-Поета

"Той изразяваше фанатичната вяра в магическата сила на поезията"

4
Николай Колев-Поета
Снимка: Личен архив

Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета. Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева, и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина души, сред които проф. Пенка Радева - за предоставения архив на творчеството на поета, събиран и пазен през годините от акад. Иван Радев.

Николай Ангелов Колев-Поета е роден на 19 септември 1943 г. в село Добромирка, Габровска област. Средното си образование получава в Първа гимназия "Св. св. Кирил и Методий",  В.Търново. Завършва Българска филология във Великотърновския университет. Още като студент се изявява като надарен поет, участва в рецитали.

Из книгата на проф. Кенанов "Тихата лирика и търновското студентство", 2023: "С изригващи овации легендарните рецитали на първите великотърновски университетски поети са празници на артистизма". 

Както въодушевено си спомня Генчо Витанов: "Първа аудитория беше наистина духовен Ренесанс, ние прокарвахме пътя на нещо ново и затова се вслушвахме и вглеждахме внимателно един в друг, очакващи изненадата на откритието – кой е между нас Поетът?

И на подиума излизаше Николай Колев - бай Чон, не знам защо го наричахме така. Едър, силен, с права, отметната на една страна черна коса - и започваше с бавен глас да рецитира своите звучни, отмерени, с класическа яснота и категоричност стихове. Изпращахме го с френетични овации. Той изразяваше фанатичната вяра в магическата сила на поезията. За Николай Колев-Поета тя беше всичко – светая светих, мисия, призвание, живот..."

И както изяснява Божидар Божилов в предговора "Пътуване в неизвестното" към стихосбирката "Една усмивка ми е столица" (НМ,С.,1967):

"Поет не е този, който пише стихове. Десетки хиляди са тези, които пишат стихове. По-важното е да ги живееш, да бъдеш поет в отношението си към света. Аз познавам поети, които не са написали нито едно стихотворение, а всеки ще се съгласи, че автори на десетки томове с рими и ритми понякога не са поети".

След университета Николай Колев няколко години учителства, от които една година в с.Гостилица - 1967 г., после от 1976-1977 г. в НОУ "Кирил и Методий" с. Дрента. От 1978-1979 г. в СПТУ по КБУ в гр. Сухиндол и в основното училище в с.Ловнидол, Габровско. От 1980-1981 г. е възпитател в помощно училище с.Миндя, Великотърновско.


Добрите поети са учители, те преподават и изпитват. Те помагат на човека да разбере себе си чрез въпроси и отговори, което е единственото спасение от днешния сложен и объркан свят, затрупан от глобални проблеми, социална несправедливост и психологически комплекси.

Стихът отпреди години "Ако от чувства няма полза, от скучен разум няма - дваж!" остава непоколебимо следваното верую на поета Николай Колев. По определението на проф. Иван Радев, той е "най-големият поет, който Велико Търново е дало на българската литература в наше време." 

И по-нататък в предговора си към втората му стихосбирка - “Лирика”, 1999, изд. „Слово”, проф. Радев пише: "Човекът у него – за разлика от онова, което ние, останалите, правим със себе си – заложи на стиха и се преобрази, изцяло преля в Поета. Поезията се превръща в неговото призвание, начин на живот, страст и болест. Както самият поет пише в едно от прекрасните си стихотворения"

В настоящата книга са събрани всички прекрасни - издадени, и голяма част от неиздадените творби на Поета. Приживе той е автор на три стихосбирки: “Спасена памет”, 1990, изд. “Христо Г. Данов”, “Лирика”, 1999, изд. "Слово" и "Неподозирани шедьоври", 2005 (издадена посмъртно), изд. "Български писател".

През 1986 г. Колев е удостоен със званието "Принц на поетите" на Академия "Солензара" към Френския културен институт.

Умира на 10 януари 2005 г. След смъртта му остават папки със стотици непубликувани текстове.


В разговора ще чуете актьорът от Народния театър Йордан Петков, Николай Петков, свещеник в църквата "Св.Пророк Илия" в шуменския квартал "Дивдядово", писателСвежа Дачева, редактор на "Светостта на болката"Любомир Николов, поет, преводач, журналисти Людмила Тодорова, дъщеря на поета.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10