Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Радев е на визита Узбекистан

Чуй новината! Чуй новината:

Посещението на президента Румен Радев в Централна Азия продължава днес с визита в Узбекистан. Вчера завършиха срещите му на високо политическо равнище в Казахстан, днес продължават в Ташкент.

Снощи, извън протокола, президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев изпрати лично до самолета българския си гост Румен Радев, с когото обсъдиха сътрудничеството в областта на търговията, транспорта, енергетиката и инвестициите, както и съвместната работа на двете държави за развитието на Транскаспийския международен транспортен маршрут. Той свързва Европа и Азия чрез Каспийско море и в него могат да бъдат включени пристанищата във Варна и Бургас. 

Снощи президентът Радев пристигна в Узбекистан, където днес започват разговорите му на високо политическо ниво. В Ташкент заедно с премиера Абдула Арипов българският президент ще отдаде почит пред Паметника на Независимостта. Радев ще бъде посрещнат с тържествена церемония в резиденция "Куксарой" от държавния глава на Узбекистан Шавкат Мирзийоев. 

Двамата ще разговарят "на четири очи" и ще ръководят пленарните разговори между двете официални делегации. Радев и Мирзийоев ще подпишат съвместно изявление за засилване на политическия диалог и сътрудничеството между България и Узбекистан в областта на икономиката, търговията, инвестициите, свързаността, културата и образованието. В рамките на посещението ще бъде подписана програма за сътрудничество до 2027 година между министерствата на външните работи на двете страни и меморандум за разбирателство между Община София и Община Ташкент.

Българският държавен глава ще участва в Ташкентския международен инвестиционен форум, който ще бъде открит от президента на Узбекистан. Събитието се провежда от 2022 година, събира инвеститори от цял ​​свят и цели насърчаване на сътрудничеството. 

Европейският съюз е вторият най-голям търговски партньор на богатата на природни ресурси Централна Азия и е алтернатива на Китай и Русия в региона. Брюксел е и след най-големите инвеститори и има намерение да вложи 12 милиарда евро за инфраструктурни проекти в Централна Азия.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полицаи пред сградата в центъра на Ню Йорк, където е станало нападението - на адрес 345 Park Ave - 28 юли 2025 г.

Целта на нападателя, убил 4 души в Ню Йорк, е била централата на Лигата по американски футбол

Въоръженият нападател, който уби четирима души в нюйоркски небостъргач, се е опитал да атакува централата на Националната лига по американски футбол.  Трима души са в критично състояние след въоръжена атака в небостъргач в Ню Йорк Най-малко 4 жертви на въоръжено нападение в небостъргач в Манхатън Нападателят, който беше идентифициран като..

публикувано на 29.07.25 в 18:50
Протест пред президентството в подкрепа на Десислава Иванчева - 25 юни 2025 г.

Девет години - от влизането в политиката до излизането от затвора

Осъдената за корупция Десислава Иванчева - бивш кмет на столичния район "Младост", беше освободена днес от затвора в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда. Десислава Иванчева е помилвана и излиза от затвора По-рано днес от президентската администрация потвърдиха за БНР, че Иванчева е била помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова. До..

публикувано на 29.07.25 в 18:30
Атанас Атанасов

Ат. Атанасов: Има заплаха за националната сигурност заради руски имот на язовир "Искър"

Има заплаха за националната сигурност, това обяви след заседанието на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност и СРС нейният председател Атанас Атанасов. В парламента бяха изслушани представители на ДАНС заради статута на обект на язовир "Искър", ползван от Руската федерация. Той се намира в район Панчарево, село Долни..

публикувано на 29.07.25 в 18:21

Най-малко 25 цивилни загинаха при руски бомбардировки над Украйна през последното денонощие

Най-малко 25 цивилни загинаха при руските бомбардировки над Украйна през последното денонощие. Ранените са десетки. Русия остава, "както и преди, привързана към мирния процес", заяви говорителят на Кремъл. Най-много - 16 бяха жертвите на бомбения удар по затвора в Биленкин край Запорожие. Там бяха ранени и повече от 40 души. Руската страна..

публикувано на 29.07.25 в 18:10
Протест на пристанището на Родос срещу пристигането на израелския круизен кораб Iris Crown на острова, Гърция, 28 юли 2025 г.

Нови арести в Гърция на протест срещу пристигането на израелски туристи

Трима души бяха арестувани на гръцкия остров Крит при нов протест срещу пристигането на израелски туристи. Такива демонстрации имаше още на островите Самос и Родос. Гръцката полиция арестува антиизраелски демонстранти на остров Родос Полицията на остров Крит използва сълзотворен газ, за да разпръсне ново пропалестинско шествие. Демонстрацията..

публикувано на 29.07.25 в 18:09

Борбата с огнената стихия в землището на елховското село Мелница продължава

Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час.  В местността Курткая край Ямбол пожарът беше локализиран в рамките на часове, но огънят успя да нанесе щети -..

публикувано на 29.07.25 в 17:47

Тони Тодоров: На няколко места ситуацията с пожарите остава критична

Критична остава ситуацията с пожарите на няколко места в страната, заяви на брифинг заместник вътрешният министър Тони Тодоров. В този момент няма риск за населени места, допълни той:  "Критични остават пожарите в Благоевградско - в Струмяни, село Стрем, село Устрем, както и в Ямболска област - село Мелница. Пожарът се развива между три села..

публикувано на 29.07.25 в 17:42