Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПИ: Обучението може да се съкрати. Привличането на кадри от трети страни е вариант

Критично в болниците: За последните 10 г. медсестрите са се стопили с 10%

Петя Георгиева: Увеличение на заплатите с малки проценти няма да реши този гигантски проблем

| Интервю
Снимка: Rawpixel
Чуй новината! Чуй новината:

След 2020 г. лекарите у нас са повече от медицинските сестри. Около 10% от всички медицински сестри са изчезнали от българския трудов пазар през изминалите 10 години.

Тези данни съобщи в интервю за БНР Петя Георгиева, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), преди кръгла маса, посветена на дефицита при медсестрите. Дискусията е в рамките на инициативата "Здравен инкубатор" на ИПИ.

Нямаме строги стандарти колко да бъдат сестрите, няма изисквания за всяка клинична пътека, което ги поставя в по-неизгодна ситуация спрямо лекарите, подчерта икономистът.

Недостигът е между 5 000 и 17 000 души, като в болничната помощ е особено критичен, затова в много лечебни заведения се прибягва и до използването на студенти. Нито една област не е застрахована. В София също има болници с негативно съотношение между лекари и специалисти по здравни грижи, уточни Георгиева.

Снимка: БГНЕС

Според нея "държавата е много изгубена по отношение на това да си формира приоритетите", а ресурсът, с който разполагаме, позволява значително увеличение за заплатите на тези специалисти.

Увеличение с малки проценти няма да реши този гигантски проблем. Трябва да има ясна перспектива, както се случи при учителите преди години, коментира Петя Георгиева в предаването "Преди всички".

Важно е да има ясна визия какво се случва с тази професия за човека, който започне да я упражнява, след 1,2,5 години, посочи икономистът.

По европейска директива обучението следва да е минимум три години, у нас то е четири и може да бъде съкратено. По-големият проблем е как да накараме повече ученици да избират тази професия, а после – да останат в нея, каза още Георгиева.

Привличането на медицински сестри от трети страни е възможно. Има недостиг в международен план, потвърди тя. За целта е необходимо да се улесни процесът по признаването на дипломите и да се облекчат процедурите за научаване на езика.

В противен случай "оставаме в ситуация, в която няма да има кой да се грижи за болните в болниците".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Меморандум подобрява взаимодействието между властта и отбранителната индустрия

Представители на отбранителната индустрия и на изпълнителната власт ще подпишат меморандум за подобряване на взаимодействието. Без да са ясни подробности меморандумът би трябвало да уреди няколко ключови въпроса, сред които и този дали държавата ще дава повече поръчки към собствената си индустрия. Този въпрос повдигна през април Петър..

публикувано на 16.07.25 в 07:48

Пореден протест пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици

Протест пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за 8 ч. Предвижда се и шествие от центъра на града до вече действаща  фотоволтаична централа, построена върху над 1000 декара бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище. Настоява се за спиране на правния произвол и липсата на контрол от институциите, както и..

публикувано на 16.07.25 в 07:46

Три добрички села на протест заради системна липса на вода

Жителите на три села от Община Добричка ще протестират днес заради системната липса на вода. Те обясняват, че проблемът е от години, но никой не работи за решаването му. Хората ще протестират в центъра на село Хитово. Над 1200 са жителите на селата Алцек, Хитово и Воднянци, които ще протестират днес. По думите на кмета на село Алцек Акиф..

публикувано на 16.07.25 в 07:41

МС одобрява проектозакон за водоснабдяването и канализацията

Правителството ще одобри на заседанието си днес проектозакон за водоснабдяването и канализацията.  Документът е разработен на основата на предходен законопроект от 2020 година, но е актуализиран, за да отговори на изискванията, разписани в Националния план за възстановяване и устойчивост. Новият закон има за цел да уреди обществените..

публикувано на 16.07.25 в 07:35

Депутатите разглеждат промени в Закона за движение по пътищата

Депутатите решават дали толкамерите ще могат да засичат движение в аварийните ленти и превишаване на средната скорост.  Преди това ще гласуват за прекратяване на правомощията на един от членовете на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Прекратяването на правомощията на Радослав Йорданов като член на Комисията за..

публикувано на 16.07.25 в 07:32
Пред болницата се проведоха протест и контрапротест, предизвикани от сигнала на родилка за отношение на лекар по време на раждане. 15 юли, 2025 г.

Етичната комисия в Майчин дом ще гледа отново случая "Антония Андонова"

Родилките в Майчин дом ще попълват анкета при изписването , в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията..

публикувано на 16.07.25 в 07:17

"Пейтриът" вече са изпратени на Украйна, каза президентът Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати вече изпращат оръжия на Украйна и зенитно-ракетните комплекси "Пейтриът" вече са на път, като идват от Германия.  В началото на седмицата Тръмп обяви схема, по която за ракетите ще плащат европейските съюзници от НАТО. Освен това американският президент даде на Русия срок от 50 дни да..

публикувано на 16.07.25 в 04:05