Главният европейски прокурор Лаура Кьовеши е напомнила на правосъдния министър Георги Георгиев, че българските власти трябва да номинират липсващите квалифицирани кандидати за длъжността европейски делегиран прокурор.
От Министерството на правосъдието информират, че Георгиев се е срещнал с Кьовеши в Люксембург преди заседанието на Европейския съвет "Правосъдие и вътрешни работи".
Двамата са обсъдили различни аспекти от работата на Европейската прокуратура в България, но от информацията за срещата не става ясно дали сред тях е било развитието на проверката срещу българския европрокурор Теодора Георгиева, която безпрецедентно беше отстранена временно от поста си.
Правосъдният министър е представил пред Лаура Кьовеши антикорупционните реформи на правителството и новото законодателство за борба с прането на пари.
"Главният европейски прокурор благодари на министъра за ангажимента му за осигуряване на необходимите условия за ефективно и независимо упражняване на правомощията на Европейската прокуратура в България, което включва предоставянето на помещения, подходящи за настаняване на специалната административна и разследваща структура, предвидена в националното законодателство", информират от Министерството на правосъдието.
Кризата с безводието в страната се задълбочава. Вече над 260 000 души са на воден режим в 16 града и 283 села. Най-сериозни са проблемите в Плевенско, Благоевград, Търговище, Велико Търново, Ловеч, Кюстендил и Перник. Вчера на извънредно заседание депутатите от Комисията по околната среда и водите взеха решение до две седмици да бъде създаден..
Чрез кратко съобщение премиерът на Италия Джорджа Мелони изрази мнението на правителството за решенията, взети от израелското правителство за ивицата Газа и на Западния бряг. "Осъждаме решенията на Израел, които противоречат на международното право“, е обобщението на съобщението от правителствения палат "Киджи“. В него премиерът Джорджа Мелони..
Рекордни 111 000 молби за убежище са подадени в Обединеното кралство през годината до юни, но правителството обработва случаите по-бързо, показват нови данни на Министерството на вътрешните работи. Последните данни показват увеличение с 14% спрямо предходната година и надхвърлят пика от 103 000 през 2002 г. Длъжностните лица обаче обработват повече..
Краят на горещата вълна в Испания даде надежда за овладяване на пожарите. Понижението на температурите и по-високата влажност са помогнали за контролирането на огнищата в страната. Подобрените метеорологични условия са подпомогнали борбата с около двайсетте големи пожара, които продължават да опустошават областите Кастилия и Леон, Естремадура и Галисия...
Британският министър на външните работи Дейвид Лами привика израелския посланик, след като Великобритания осъди по най-категоричен начин плана на Израел за разделяне на Западния бряг в опит да осуети възможността за палестинска държава. Министърът на външните работи повдигна опасенията на Великобритания директно пред Ципи Хотовели, след като израелското..
Петима души са загинали, а 36 са ранени при атака срещу военна база в колумбийския град Кали, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Полицията обяви, че нападението е било извършено с превозно средство, пълно с експлозиви. Взривът е бил насочен срещу академия по авиация. Евакуирани са няколко сгради и е наложена забрана за влизането на..
В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
" Тръмп в момента е по средата на една огромна глобална бизнес сделка, която стана възможна именно благодарение на войната в Украйна , обаче стигна до..
От 1 септември специалистите от здравните кабинети в детските градини и училищата у нас ще имат електронен достъп до медицинската информация за децата,..