Това коментира пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката. Той очаква рязка и бърза ескалация на напрежението, защото "при всички положения Иран ще отговори с масирана атака с дронове и ракети".
Много е вероятно да видим бързо дислоциране на американски и британски кораби в близост до Израел, прогнозира той. Според него възможно е въздушната отбрана на Израел да се окаже под изпитание.
По думите му, Техеран е имал готовност до края на настоящата година да произведе 9 ядрени бойни глави, като по този начин промени ситуацията в Близкия изток, затова Израел е предприел ударите.
Повечето проксита на Иран бяха елиминирани, но той остава изцяло в близката орбита на Русия, напомни Керемедчиев.
"Трябва да наблюдаваме действията на Русия, които подкрепяха това развитие на Иран. Русия усилено иска да участва в този преговорен процес, тъй като интересите ѝ там са огромни – с помощта на Русия се развива тази ядрена програма на Иран. Иран няма да се откаже сам от нея. Ядрената програма на Иран няма да спре, но поне ще бъде забавена или върната в тази фаза, в която няма пряка опасност от създаването на ядрени бойни глави."
Този конфликт от регионален, рязко ще се превърне в глобален, смята той.
"В началото сме на много горещ конфликт, който може да засегне и други страни от региона – Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн, Катар, Йемен, което ще доведе до проблеми в корабоплаването."
Детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков. На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...
Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..
"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното". Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..
Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..