Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дипломатът Ангел Орбецов: Атаката на Израел по Иран граничи с необявена война

| Интервю
Ангел Орбецов
Снимка: СУ "Св. Кл. Охридски"

Става въпрос за нападение, граничещо с необявена война - в нарушение на Устава на ООН и на международното право.

Така в предаването "РадиоТочка" дипломатът и бивш посланик за специални мисии в МВнР Ангел Орбецов коментира атаката на Израел по цели в Иран, като подчерта, че убитите ирански генерали са от много висок ранг:

"Началникът на Генералния щаб Мохамад Багери, ръководителят на Корпуса на стражите на ислямската революция (IRGC) Хосейн Салами и други висши лидери, които са много тачени и от много висок калибър в иранската политическа и военна система".

Орбецов, който е иранист, специалист по персийски език и персийска история, обясни, че като психология иранците са народ, склонен към преговори и могат да приемат дори противоположни на техните мнения:

"Когато става въпрос за фронтална атака срещу тяхната национална чест, не може да има съмнение, че техният отговор би бил пропорционален". 

По думите на дипломата атаката на Израел със сигурност е била дълго подготвяна и нанесеният удар по иранските въоръжени сили е сериозен:

"Иран има достатъчно подготвени кадри и виждам информации, че върховният лидер веднага е започнал с назначаване на висши военни командири, които да заменят убитите генерали. Иран ще направи всичко възможно, за да не покаже слабост в този тежък момент и да отговори пропорционално". 

При това развитие на ситуацията би било безкрайно трудно да се стигне до взаимоприемливо решение в преговорите между САЩ и Иран по ядрената програма, смята той. 

"Силно се надявам, че иранското ръководство ще направи разграничение между действията на Израел и политиката на САЩ. И ако не сега, може би на някакъв по-късен етап ще продължи преговорите по иранската ядрена програма - с цел изясняване на всички различия и достигане до взаимоприемливо решение. Иран на няколко пъти декларира чрез свои ръководители, че не може да има спиране на ядрената програма, но може тя да се постави в едно русло, при което да няма съмнения, че Техеран се стреми към придобиване на ядрено оръжие, а те винаги са декларирали мирния характер на своята ядрена програма".

Интервюто на Илия Вълков с Ангел Орбецов в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 56 000 седмокласници се явяват на НВО - по БЕЛ на 18 юни и по математика на 20 юни

Близо 56 000 седмокласници се явяват на национално външно оценяване - по български език и литература утре, 18 юни, и по математика на 20 юни. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Изпитите започват в 9.00 часа. Те ще се проведат в 1675 училища, а за тях ще следят малко над 17 000 квестори.  Резултатите ще бъдат..

публикувано на 17.06.25 в 15:41

Увеличава се броят на удавниците с влизането в летния туристически сезон в Гърция

С навлизането в летния туристически сезон, властите в Гърция съобщават за все повече удавници. Само за ден на остров Крит се удавиха четирима туристи, съобщават от полицията. Ежедневно хора губят живота си заради надценяване на плувните си умения и влизане на места с подводни течения. Властите предупреждават да не се влиза във водата на..

публикувано на 17.06.25 в 15:21
Кадър от видео, заснето във фермата с клетъчно отглеждане в габровското село Крамолин.

БАБХ установи съществени нарушения във фермата в село Крамолин

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е установила съществени нарушения в прилагането на задължителните мерки за биосигурност и ветеринарно-санитарен контрол във фермата с кокошки в габровското село Крамолин.  Брутални кадри от обекта бяха публикувани по-рано днес от сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в..

публикувано на 17.06.25 в 14:57
Делото срещу Люпчо Георгиевски и антибългарските изяви на ръководни фактори в РСМ са абсолютно недопустими, каза президентът Румен Радев в началото на срещата с председателя на заличения от властите български културен клуб в Битоля - 17 юни 2025 г.

Президентът призова всички български институции за активна подкрепа на Люпчо Георгиевски и на правата на българите в РСМ

Делото срещу Люпчо Георгиевски, председател на заличения от властите в Северна Македония български културен клуб "Иван Михайлов", и антибългарските изяви на ръководни фактори в югозападната ни съседки са недопустими. Това подчерта президентът Румен Радев , който се срещна на "Дондуков" 2 с Георгиевски.  Румен Радев ще се срещне днес с Люпчо..

публикувано на 17.06.25 в 14:56
Сибина Григорова

Сибина Григорова: Време е да разберем, че президентската институция е много важна

Време е да разберем, че президентската институция е много важна . Това заяви пред БНР Сибина Григорова, журналист и собственик на сайта "Булевард България". Представители на демократичната общност се обявиха за единен кандидат за президент по време на кръгла маса на тема "Президентските избори 2026 – демократичната общност по пътя към..

публикувано на 17.06.25 в 14:55

КНСБ представи най-честите въпроси, постъпващи във връзка с влизането ни в еврозоната

Как ще се преизчисляват заплатите в евро и докога ще може да се плаща в двете валути – това са най-честите въпроси, които постъпват в КНСБ във връзка с влизането на страната ни в еврозоната. Заплатите ще се изплащат в евро след датата на въвеждане на единната европейска валута. Сумите в трудовите договори трябва да бъдат превалутирани в полза..

публикувано на 17.06.25 в 14:45
Мартин Табаков

Мартин Табаков: Има адаптиране на позицията на САЩ към израелската

Има адаптиране на позицията на САЩ към израелската . Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки от НБУ, като уточни:   "Докато вчера Тръмп каза, че той има желание да се преустанови този конфликт до няколко дни, но днес го чуваме да казва нещо съвсем различно - че негов приоритет вече не е..

публикувано на 17.06.25 в 14:33