Всичко започна в понеделник с мирен протест в градчето Балимина, в графство Антрим, в подкрепа на семейството на момиче след сексуално нападение от двама неназовани младежи, за които обаче стана ясно, че пред съда са пледирали с помощта на преводач от румънски език.
Последваха нападения срещу жилища на имигранти и тежки сблъсъци с полицията, които продължават цяла седмица. 63-ма служители на реда са ранени, арестувани са 15 души. Маскирани младежи, които участват в размириците, замерят полицаите с коктейли "Молотов", тухли и късове мазилка. Опожарени са автомобили и са повредени сгради. Полицията отвръща със зашеметяващи гранати и водни оръдия.
Каква е причината за тези неособено типични за Северна Ирландия антимигрантски изстъпления? Темата коментира за БНР проф. Дънкан Мороу от Ълстърския университет в Белфаст.
Когато в Обединеното кралство става дума за сериозни антимигрантски настроения, обикновено това се отнася до някоя част на Англия.
Когато бях в Шотладия, за да правя поредица от програми, предимно за стремежа към независимост, дори се изненадах колко толерантни са северняците към мигрантите. Когато бях в Северна Ирландия по повод на Брекзит, когато тази част от Обедиенното кралство беше "ябълката на раздора" за търговската сделка, също не усетих да има напрежение, свързано с миграцията. Първият ми въпрос към професор Дънкан Мороу е, откъде дойде това насилие на расова основа? Или ние просто не знаем достатъчно неща за наличието на расово напрежение в Северна Ирландия?
"Много важно е да се отбележи, че говорим за такова напрежение само в някои части на Северна Ирландия, където се наблюдава голямо увеличение на миграцията през последните 20 години. Ние продължаваме да имаме предимно бяло население, но независимо от това, в някои части на Северна Ирландия, особено тези на работническата класа в протестантската общност, се наблюдава реакция към пристигащите нови хора - особено към тези, които намират работа в сферата на услугите. Наблюдава се поведение, което много прилича на това, което виждаме в английските градове. Но има и един допълнителен фактор и това е отколешното съществуване на паравоенни формирования тук."
Тези млади маскирани хора по улиците на Балимина и други места изглеждат наистина доста добре огранизирани...
"Това е точно в резултат на факта, че в тези общности големите размирици от миналия век продъжават да имат отражение и това да паравоенните групировки. Така че, ако някой иска да нападне някого, това не е толкова трудно в някои от тези общности. Те могат да изкарат много хора по улиците. И макар и настоящите безредици формално да не са организирани от тези групировки, те разполагат с инфраструктурата, която улеснява тези събития."
Би Би Си - Северна Ирландия излъчи репортаж, в който беше интервюирана българка, майка на две деца, на име Мика Колева, чиято къща беше нападната и бяха нанасени сериозни материални щети. Тя каза, че се връща с децата си в България, защото се страхува и иска да опази децата си. Нейното семейство е от 10 години в Северна Ирландия. Тя и партнорът й работят, винаги са плащали наема си. Децата ходят на училище, никога не са създавали проблеми. Това, което се случва, предполагам, е лоша новина за духа на общностите, за тяхното единство.
"Да, за мнозина в Северна Ирландия рушенето на общността продължава да е проблем. На това се гледа като на ужасна ситуация, защото насилието, което се упражнява върху някои хора, е жестоко. И Северна Ирландия отново е във водещите новини по лош повод. Мисля, че големият проблем за тези хора - само за някои, не за всички - е, че се чувстват изложени на опасност там, където живеят - да бъдат взети на прицел от такива групировки. В Северна Ирландия имаше бунтове миналия август заедно с бунтовете в английския град Саутпорт с насаждане на расова омраза. Сега също се стигна до безредици, след като в съда бяха повдигнати обвинения за сексуално насилие на представители на етническо малцинство - румънски тийнейджъри. Това създава напрежение в общностите и наистина има негативен ефект."
Британският премиер Киър Стармър планира удвояване на времето за чакане за получаване на уседнал статут и британско гражданство на пристигащи легално от чужбина мигранти - от 5 на 10 години. Някои експерти вече предупредиха, че по този начин не само не се решава проблемът с мигрантите, но дори техният брой в страната ще се увеличи. Как бихте коментирали тези планове в светлината на случващото се в Северна Ирландия, защото при споменатия случай с българката тя вероятно е била много близо до получаване на такъв статут и въпреки това предпочита да напусне?
"Това е много голям въпрос. Как са защитени хората, които идват да работят тук, предимно законно? А в Балимина няма нелегални имигранти. Както знаете, имигрантите поемат много важни работни места в Обединеното кралство. Те са част от обществените услуги, от социалните грижи, но също и финансовите услуги и други водещи индустрии. Така че не става дума просто за хора, живеещи в малки общности. Тези хора са много важни за икономиката на Обединеното кралтво. Въпросът за т.нар. социална сплотеност - за това как общуват помежду си хората в общностите - е много наболял в цяла Западна Европа. Но се проявява отново и в Северна Ирландия - не само в рамките на старите конфликти, а и като расов проблем."
Колко дълго биха могли да продължат тези размирици?
"Доста скорост набраха, откакто избухнаха и сега всички усилия са насочени към това да бъдат обуздани колкото може по-бързо и да не се разпространяват. Много важни са действията на полицията занапред. Тези неща никога не могат да се прогнозират с точност, но се надяваме безредиците да приключат. И тогава да помислим какво по-различно трябва да сторим, за да не стига вече до такава ситуация."
Напоследък не се говори много за Северна Ирландия по отношение на Брекзит, както беше преди години, и дори сега след амбициите на Киър Стармър да "рестартира“ отношенията с Европейския съюз. Какво е положението в Северна Ирландия по отношение на търговията, която беше централен проблем при уреждането на сделката за Брекзит?
"Проблемът с Брекзит изглежда от една страна отшумял - вече не е такъв труден и спорен въпрос, просто защото нищо ново не се случва. От друга страна обаче продължава да е проблем и най-пресният пример в този аспект са усложненията и последиците от митата на Доналд Тръмп, защото те могат да бъдат различни за Европейския съюз и за Великобританя, а това ще се отрази тежко на Северна Ирландия. По-добрите отношения между Стармър и Евросъюза предполагат, че можем да намерим някои нови начини за решаване на проблеми, което не беше приоритет допреди 3-4 години. Брекзит обаче си остава бойно поле за тукашните политици и те винаги може да се върнат на него при нов цикъл на поляризация."
България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..
Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..
Според президента Румен Радев смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа. Такава гаранция могат да осигурят върховенството на правото, свободата на медиите, свободната пазарна икономика и защитата на собствеността. Радев коментира темата на пресконференция с хърватския си колега..
Пожар възникна край детското селище "Живей с любов!" в граничното с.Смоличано днес след обяд, сигнализира управителката на комплекса Елена Начева. Екипи на пожарната и от ГС-Невестино са на мястото, включили се и момчета от лагеруващата група. Ситуацията е овладяна, няма пострадали деца или щети по лагера. Пожарът тръгнал от необитаема..
Агенцията за социално подпомагане започна да приема заявления за отпускане на еднократната помощ за ученици за учебната 2025/2026 г., а крайният срок е 15-и октомври. Помощта е в размер от 300 лв. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика. Право на парите имат семействата на всички деца от първи, втори,..
Би Би Си съобщи, че медията е нарушила редакционните си насоки, като не е разкрила, че детето разказвач в документален филм за Газа е син на служител на "Хамас". Доклад за спорно предаване на Би Би Си посочва, че трима членове на независимата продуцентска компания са знаели за ролята на бащата на момчето, но никой в Би Би Си не е бил наясно...
Кремъл до момента се въздържа от критики срещу Съединените щати след анонса на Доналд Тръмп, че ще изпрати противовъздушни системи на Киев. "Факт е, че доставките на американско оръжие за Украйна продължиха и продължават". С тази констатация говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира заявката на Доналд Тръмп, че ще изпрати..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..