Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците в "София Прайд" се събират на площад "Княз Александър Първи"

Снимка: Юлияна Корнажева

Участниците в 18-то подред издание на „София Прайд“ се събират на площад Княз Александър Първи преди началото на ежегодното шествие за права на хората с нетрадиционна сексуална ориентация. Тази година надсловът на събитието е "Хора сме, не пропаганда". 

"Защото подкрепяме човешките права. Това всеки да има свободата да бъде какъвто избере да бъде и да бъде щастлив в нашата държава".

"Марш по-скоро за общите права на хората, отколкото това да са парадира с някаква сексуалност. По-скоро е празненство за това, че хората имат някакъв прогрес към правата им, отколкото преди години, както е било. Това е празненство за самите гей хора, не пропаганда, че всеки трябва също да обратен".

"Затова всеки е добре дошъл добронамерено да празнува с нас", казаха участници в София Прайд, който след 16 часа ще премине в шествие по централни улици в столицата.

В 18 часа контрадемонстрация за защита на традиционните семейни ценности ще започне от пространството пред храм-паметника "Александър Невски".

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жалби срещу новите правила за НВО след 7-ми клас: Подобен стрес няма в нито една държава!

Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след седми клас се множа т. Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени заповедта на министъра на образованието, с която се въвеждат промените, които  предвиждат изпитът по математика да включва и задачи по природни науки. Иван Радев е родител, който е подал жалба с..

публикувано на 11.09.25 в 15:10
Красимира Катинчарова

"Величие" подготвя ново искане до КС – сега е заради КПК

От  "Величие" подготвят още едно искане до Конституционния съд – да обяви за противоконституционно решението на парламента, с което са приети правилата за избор на нови членове на Комисията за противодействие на корупцията, уточни в кулоарите на парламента Красимира Катинчарова.  Ще бъдат атакувани и текстове от закона, който урежда..

публикувано на 11.09.25 в 15:09

93-годишен мъж е пострадал при пожар в брезнишкото село Ноевци

93-годишен мъж е пострадал вчера при пожар в брезнишкото село Ноевци, съобщават от ОДМВР - Перник. Няма опасност за живота му.  Поради небрежност при боравене с открит огън в двора на къщата му пламнали сухи треви. Унищожени са и два кошера.  Мъжът опитал да гаси пламъците, но паднал и получил изгаряния на краката.  Жилищните и стопанските сгради са..

публикувано на 11.09.25 в 14:49
Питър Манделсън

Британският посланик в САЩ лорд Манделсън е уволнен заради твърдения за връзки с Епстийн

Британският посланик в САЩ Питър Манделсън бе уволнен заради твърденията за връзки със сексуалния престъпник Джефри Епстийн.  Новина дойде от Камарата на общините в Лондон, където заместник-министърът на външните работи Стивън Даути обяви, че лорд Манделсън е отзован като посланик с незабавно действие. "В светлината на допълнителната информация в..

публикувано на 11.09.25 в 14:36
Румен Христов

Румен Христов: Нормално е министърът на вътрешните работи да се довери на служителите си

Нормално е министърът на вътрешните работи да се довери на служителите си, когато получава от тях обяснение или доклад.  Това каза пред БНР Румен Христов, зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, лидер на СДС. "Аз бих дал добра оценка за министъра на вътрешните работи.  Човек с международен опит. Външен на система, което..

публикувано на 11.09.25 в 14:10
Илюстративно изображение.

Трима души са леко пострадали при катастрофа край София

Трима души са леко пострадали при катастрофа в района на Владая. Сигналът за инцидента е получен в МВР малко след 13:00 часа. Движението в района е затруднено.  На мястото има екипи на Полицията. 

публикувано на 11.09.25 в 14:08

Галина Узунова: Уни Линдел е изключително добра в създаването на камерен криминален роман

Романът "Целувката на дявола" на норвежката писателка Уни Линдел грабва с много неща. Той е в типичен стил за авторката, защото има заплетена мистерия на жестоко убийство на привлекателна жена с противоречив характер, каза преводачката на книгата Галина Узунова в интервю пред БНР. Творбата на Уни Линдел се радва на интерес на есенната..

публикувано на 11.09.25 в 13:53