Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният департамент на САЩ възобновява процедурите по издаване на студентски визи

Снимка: bulgaria-embassy.org

Държавният департамент на САЩ съобщи, че възобновява процедурите за издаване на студентски визи, но от всички кандидати вече ще се изисква да отключат профилите си в социалните мрежи, за да могат да бъдат проверявани от правителството, предаде Асошиейтед прес.

Ведомството отбеляза в изявление, публикувано в сряда, че служители на американските консулства ще следят за публикации и съобщения, които могат да бъдат сметнати за враждебни към САЩ, тяхното правителство, култура, институции или основополагащи принципи.

В изявлението на Държавния департамент също така пише, че правителството е подновило спряната през май обработка на студентски визи, но добави, че могат да бъдат отхвърляни кандидатурите на лица, които отказват да настроят профилите си в социалните мрежи така, че да бъдат свободно достъпни, за да могат да бъдат проверявани от американското правителство.

Администрацията на Доналд Тръмп миналия месец временно спря насрочването на нови интервюта за визи за чуждестранни студенти, които искат да учат в САЩ.

"Съгласно новите насоки консулските служители ще извършват цялостна и задълбочена проверка на всички кандидат-студенти и посетители на обменни начала", пишат още от Държавния департамент.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благомир Коцев остава в ареста

Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка.  Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност.  Смята се, че връщането на..

публикувано на 18.07.25 в 00:37

За първи път: Германското разузнаване ще има жена заместник-директор

Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..

публикувано на 17.07.25 в 22:17

Испания засилва наблюдението върху крайнодесните групи

Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..

публикувано на 17.07.25 в 22:11

Индия може да се откаже от руския петрол

Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..

публикувано на 17.07.25 в 22:07
Дим се издига над ивицата Газа след израелски бомбардировки, 14 юли 2025 г.

Израел е обстрелвал по грешка католически храм в Газа

Израел е обстрелвал по грешка католическата църква "Светото семейство" в Газа преди обед днес, обяви говорителка на Белия дом след телефонен разговор на американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Ерусалимската латинска патриаршия съобщи, че по църквата е стреляно от танк и че са убити трима души, а израелското..

публикувано на 17.07.25 в 21:41

Бивш испански финансов министър е обвинен в облагодетелстване на компании

Бившият испански финансов министър Кристобал Монторо е обвинен в облагодетелстване на компании в замяна на плащания. 74-годишният политик е заемал поста в периода от 2011 до 2018 година в правителствата на Хосе Мария Аснар и Мариано Рахой. Според разследващия съдия Рубен Рус, Кристобал Монторо и екипът му са създали организация, която, в замяна..

публикувано на 17.07.25 в 21:37

Дъждът е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин

Дъждът, който заваля в района на Сандански е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин, съобщи Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над санданското село Горно Спанчево. С булдозери са направени широки просеки за недопускане на..

публикувано на 17.07.25 в 20:46