Активисти за правата на животните настояха Красимир Георгиев и Габриела Сашова да не бъдат пускани под гаранция, докато прокуратурата продължава да събира доказателства по делото срещу тях. Двамата са обвинени за насилие срещу животни с цел заснемане и продажба на видеа онлайн.
Реакцията дойде, след като вчера Софийският апелативен съд отмени паричната гаранция от 8000 лева, която беше постановена по-рано от Пернишкия окръжен съд на Красимир Георгиев.
"Говорим наистина за изключително жестоки престъпления срещу животни – измъчване, включително до убийство. Бавно, мъчително, пред камера, за да бъде заснето и да бъде продавано на хора, които имат нездрав интерес към такова съдържание. Пълнотата на доказателствата трябва да може да се обезпечи на всяка цена, за да може да има справедливо наказание", обясни Петя Алтимирска, председател на сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в индустрията, което подаде сигнала до властите за престъпленията срещу животни, за които са обвинени Георгиев и Сашова.
Алтимирска изрази също учудване от решението на Пернишкия окръжен съд.
"Ако излязат под гаранция или преждевременно по някаква друга причина, това ще бъде много неприятно за прокурорското разследване, защото това са вид престъпления, които се случват дигитално и много лесно могат да бъдат предупредени хора, които са част от тези престъпни групи, за да могат да прикрият доказателства, така че не е желателно въобще да се мисли за пускане", каза председателят на КАЖИ.
Софийските апелативни съдии посочиха в решението си именно това, че не е отпаднала опасността Георгиев да продължи с престъпната си дейност, ако е на свобода.
Новината за извършените деяния доведе до редица протести в цялата страна с искане за по-добра защита на правата на животните и за завишаване на наказанията при престъпления срещу тях.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес", каза Тръмп пред..
Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..
Вече са направени първите туристически резервации за 2026 г., каза в Кюстендил министър Мирослав Боршош, който беше в града за празника Голяма Богородица, официален за Кюстендил. Има устойчив интерес към България като туристическа дестинация, отбеляза министърът. Очакваният ръст на туризма в страната за първото полугодие е между 5 и 7..
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..