Нови обвинения срещу управляващите в Испания. Разследващ съдия в Мадрид поиска от Върховния съд да повдигне обвинения в длъжностно престъпление и лъжесвидетелстване срещу правосъдния министър Феликс Боланьос.
Искането е на магистрата Хуан Карлос Пейнадо, който разследва Бегоня Гомес – съпругата на премиера Педро Санчес.
Тя е обвинена в нелегално придобиване на софтуер, финансиран от частни компании и първоначално предназначен за университет в Мадрид, докато тя е работила там.
Година след началото на разследването срещу Гомес съдия Пейнадо разширява обхвата му. В мотивираното си искане до Върховния съд той обвинява Феликс Боланьос в длъжностно престъпление, което се състои в това, че не е попречил на назначаването и действията на Кристина Алварес, която е била съветник на Бегоня Гомес.
Става дума за 2018 година, когато Боланьос е бил генерален секретар на правителството.
Самата Алварес също е обвинена, че е помагала на Бегоня Гомес в евентуалните ѝ незаконни дейности в университета "Комплутенсе" в Мадрид.
Второто престъпление, в което Боланьос е обвинен, е лъжесвидетелстване - основано на собствените му показания пред съдия Пейнадо.
"Той не е казал истината на 16 април тази година", обвинява го магистратът.
След заседанието на Министерския съвет говорителят на правителството Пилар Алегрия заяви, че членовете на кабинета са наясно с хода на разследването и са спокойни.
Опозицията критикува мерките, които правителството предприема за борба с пожарите и купуването на противопожарна техника Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавата саботира борбата с пожарите. Той припомни, че м.г. в бюджета са били предвидени 170 млн. лв. за противопожарна техника, а вече година не е предприето нищо за..
От парламентарната група на "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни, определяйки го като злоупотреби, липса на контрол и дълбоко погазване на закона, маскирано като епидемични мерки. Депутатът Мария Илиева заяви, че в Пловдивска област за броени дни са избити хиляди здрави животни, включително..
Омбудсманът Велислава Делчева сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателя на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Сливен Пепа Чиликова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Анна Ананиева и председателя на..
Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..
Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..
За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..