Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes

| Интервю
Георги Бърдаров
Снимка: Савина Спасова

В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя. 

Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров.

"В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3 дни е и е с много богата и наситена програма. Това, което го отличава, е, че това е може би най-естеветният и небрежен фестивал, с много млади хора, с много доброволци и с много разнообразни събития", отбеляза той в интервю за предаването "Преди всички".

Бърдаров подчерта, че за първа година ще има и детско издание на фестивала:

"Ще имаме детски издателства, детски книги, арт изяви за най-малките".

По думите му фестивалът търси различна локация и различно време от годината, в което ще се проведе. Тазгодишното издание ще е в градинката пред Народния театър и се провежда през лятото, не през есента, както е било до момента. Поемаме риск, но ако не опитаме нещо ново, няма да знаем дали ще работи, каза той. 

Бърдаров изтъкна, че някои от големите български градове се променят много в посока на това, че млади и независими творци търсят своята изява на улицата. Така изпълват със съдържание и живот самия град, смята той. 

Ние сме част от европейското семейство, напомни писателят и изказа мнението си: "Има много неща, които трябва да се оправят в София, но не мисля, че нещо ни липсва". 

По време на фестивала ще има творчески работилници, дискусии, поетични ъгли, където ще се представя модерна съвременна поезия. Ще се дискутира как се развива изкуството, как се вписва в съвременния свят, опита за внушение от различни кръгове, социални мрежи, интелектуални среди, че живеем в някакво ужасно време - бездуховно и безценностно, изброи писателят и заяви, че категорично не е съгласен с това.

"По този начин предопределяме бъдещето на младите хора, като им обясняваме, че няма бъдеще. Това си е техният свят, това си е тяхното бъдеще. Това, че не пасва на нашата представа за света, по никакъв начин не го обезценява".

Имаме големи проблеми и не можем да бягаме от тях, категоричен бе Георги Бърдаров. За него един от огромните проблеми е свръхагресията в българското общество и училищната среда. Ако средата е свръхагресивна и болна, ако тя има психически недъзи, тя отблъсква младите хора, предупреди той. 

"Проблеми - много. Едно от разковничетата е семейната среда, на второ място - образователната система. Ние се нуждаем от радикално нов тип образователна система, която отговаря на съвременния свят. Изкуството е начин за преодоляване на агресията, за изразяване на младите хора, за намиране на тяхното място в света, но то не може да реши наболелите проблеми. Нужни са усилията на цялото общество, на политическия елит, на интелектуалния елит за промяна в тази посока", коментира писателят. 

Според него за да може институциите да работят в правилната посока, трябва да има силен натиск на гражданското общество. Не трябва да си затваряме очите и трябва да алармираме постоянно за всичко, което се случва, изказа мнението си той. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Георги Бърдаров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41