Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Армения се стигна до сблъсъци между полицията и духовници

До ескалацията на напрежението се стигна на фона на твърдения за заговор за преврат

Снимка: АП/БТА

Служители на арменската Национална служба за сигурност и полицията влязоха в манастира "Свети Ечмиадзин" край Ереван, за да задържат висш духовник, заподозрян в публично отправяне на призиви за сваляне на правителството, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.

Напрежението между държавата и Арменската апостолическа църква се изостри, след като патриарх Гарегин Втори започна да призовава министър-председателя Никол Пашинян да подаде оставка заради военното поражение, което Армения претърпя от Азербайджан през 2020 г., допълва БТА. 

През септември 2023 г. Баку си върна изцяло контрола върху Карабах – област, която е част от Азербайджан, но по-рано бе населена предимно с арменци. 

 След успешната офанзива на азербайджанската армия арменските жители бяха принудени да напуснат Карабах, припомня АФП.

В сряда арменските власти заявиха, че са осуетили терористичен заговор на членове на протестно движение начело с архиепископ Баграт Галстанян. Според управляващите Галстанян е набирал последователи, сред които е имало и редица високопоставени духовници, за да сформира "ударни екипи" за извършване на терористични акции, целящи сваляне на правителството и завземане на властта.

Полицията днес влезе в резиденцията на главата на Арменската апостолическа църква, за да арестува друг високопоставен служител - архиепископ Микаел Аджапахян. Той е обвинен, че публично е призовал за сваляне на правителството на Пашинян.

След като се стигна до сблъсък между свещениците и служителите на реда, Аджапахян заяви, че ще се предаде на полицията. Той обаче отрече да е извършил каквото и да било нарушение:  

"Това е очевиден акт на беззаконие срещу мен. Никога не съм представлявал заплаха за нашата страна. Истинската заплаха идва от правителството. Аз няма да се крия".

Някои свещеници затвориха вратите на резиденцията, за да не допуснат архиепископът да се предаде на полицията. 

Службата за сигурност на Армения заяви, че ще изпрати допълнителни сили за задържането на Аджапахян. 

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежка катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград, който се ремонтира от години. В това увери регионалният министър Иван Иванов.  По думите му на 18 юли ще бъде изцяло възстановено и движението през тунелите "Правешки ханове" и "Топли дол" на магистрала "Хемус", а до края на този месец ще приключат и ремонтите по виадуктите по..

публикувано на 01.07.25 в 15:52
Административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова.

Прокурор Николова: Не посочвайте никакви лични данни на хора, които не са проверени

Българи и украинци с българско гражданство са замесени в разбитата световна мрежа за пране на пари и данъчни престъпления. Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами Окръжният прокурор на София Наталия Николова обясни, че чрез банкови сметки на новоучредени търговски дружества на имената на малоимотни лица..

публикувано на 01.07.25 в 15:51

Намаляват нарушенията в горите в централната част на Северна България

Намаляват нарушенията в горите в Централна Северна България, съобщиха от Северноцентралното държавно предприятие – Габрово. За юни горските инспектори са направили над хиляда и сто проверки. През юни горските служители са направили 1113 проверки в държавните гори в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Близо 40 на сто..

публикувано на 01.07.25 в 15:29
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украински дронове са нанесли удари срещу военен завод в руския град Ижевск

От украинска страна се съобщава, че са били атакувани производствени мощности и складове, като е избухнал пожар. Заводът се намира в Република Удмуртия на повече от 1300 километра от Украйна. В него се произвеждат зенитно-ракетни комплекси "Тор" и "Оса", както и ударни безпилотни апарати "Харпия". При атаката са загинали трима души, а 35 са..

публикувано на 01.07.25 в 15:08

УМБАЛ "Д-р Г. Странски" с успех в развитието на роботизираната онкохирургия

Клиниката по онкологична хирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Георги Странски"-Плевен постигна исторически успех, като извърши първата у нас робот-асистирана операция със системата Da Vinci X на пациентка с карцином на млечната жлеза. Това събитие бележи важен етап в развитието на роботизираната..

публикувано на 01.07.25 в 14:56