Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фигурата на аятолах Хаменей е изключително важна за разбирането на Иран, посочи арабистът

Проф. Симеон Евстатиев: Страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран

В Израел излизат дълго потискани фундаменталистки религиозни сили, смята специалистът

| Интервю
проф. Симеон Евстатиев
Снимка: Деян Йотов

"Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било, включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин."

Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", който коментира последните събития, свързани с напрежението между Израел и Иран.

По думите му, "проблемът идва, когато имаме непримирими идентичности, които се изострят."

"Извън ядрената програма и поводите, за чиито основания тепърва ще разбираме – дали е имало толкова опасна ядрена програма, все още е дискусионно, страхът от ядрената програма е свързан със страха от наративите на Иран, неговата непримирима антизападна и антиизраелска реторика", смята специалистът.

Вече 30 години Иран е доминиран от развитие на идеологията на аятолах Хомейни, а излязлата на преден план фигура на аятолах Хаменей е нещо изключително важно за разбирането на Иран, подчерта той, като обърна внимание на "установяването на т.нар. хаменеизъм".

Аятолах Али Хаменей  Снимка: АП/БТА

"Аятолахът е религиозно-политическа фигура. Той определя основите на политиката, нейното осмисляне от ислямска гледна точка. Той е пълнокръвен върховен лидер. Американската администрация знае, че това е нещо много сериозно. Това е 100-милионна страна, в която не можеш просто да сменяш режимите."

За Хаменей теократичната диктатура надделява над всички елементи на народовластието. Парламентът има бутафорна функция, защото всяко негово решение може да бъде отменено от Съвета на пазителите. Хаменей казва, че демокрацията е възможна, само че ислямът има съвсем друга визия от запада, поясни проф. Симеон Евстатиев в предаването "Събота 150".

На преден план в живота в Израел през последните години излязоха дълго потискани фундаменталистки религиозни сили, отбеляза специалистът. По думите му, има легитимация на подобни движения, които са били по-маргинални в политическата сфера – и те вече влияят "не само на ниво политически разказ, но и на ниво вземане на решения".

"В своя зародиш преобладаващите сили в рамките на самия ционизъм са светски и дълго време потискат, дори инкриминират проявите на юдейски фундаментализъм, който се конкурира със светския ционизъм", уточни Евстатиев.

За "унищожението в Газа, което наблюдаваме като образ" на фона на "мъглата на войната" проф. Евстатиев посочи, че става дума "за изтласкването на един народ без оглед на цивилните жертви", за използването на глада като средство, и по оценката на редица международни организации - за геноцид.

Идеята за две държави става практически неосъществима, гласи оценката на арабиста. Той предупреди, че има хипотеза, при която хората от Газа отиват в Египет, а онези от Западния бряг – в Йордания, което би осъществило изконен колониален проект на Израел.

"Онова, което имаме, е пълноценна палестинска нация, но държава – много трудно нещо и се върви към изоставяне на тази идея."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20