Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затвориха още един хоспис – този път в Русе

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Хората не се оплакват от условията там, а дори напротив - доволни са!

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия.

В събота бе затворен хоспис край Русе, а настанените в него хора бяха изведени с помощта на полицията и Спешна помощ към три лечебни заведения. Причината за затварянето на този хоспис е, че в личния състав липсва лекар на денонощно разположение.

В хосписа "Царица Йоанна" живеят 65 човека с възрастови изменения и тежки заболявания. Те бяха изведени без знанието на близките им. Хората обаче не се оплакваха от условията там, а дори напротив:

Снимка: БТА

"Като видях полиция, си помислих, че тук е станало някакво масово убийство, стрелби – като по филмите. А то се оказа, че полицията варди да не избягат домуващите. Майка ми е в инвалиден стол – как ще избяга тази жена?". 

"За тези 6 месеца аз нито един път не съм усетила тези възрастни хора да са оставени. Бяхме изумени. Трябва да се влезе вътре, да видите колко е хигиенична обстановката. Този дом няма за какво да е затворен? Не виждам по-добри алтернативи".

"Майка ми е на 94 г., с деменция. Тук е идеалното място за такива хора. Аз съм сам – трябва да напусна работа ли".

"Държавата ни принуди да търсим варианти. Намерихме, но същата тази държава ни пречи да продължим да се грижим за близкия си. Тя не ти дава вариант, но ти пречи и на теб да намериш вариант за него. Ние сме доволни. Въобще нямаме забележки".

Снимка: Ася Пенчева
Защо беше затворен хосписът – обясни шефът на РЗИ-Русе доц. Александър Парашкевов:

"Това си е хоспис, влиза в рубриката "лечебно заведение". Там изискванията са други - за медицинско лице и т.н. Различава се от старчески дом, който не е медицинско лечебно заведение".

Той уточни, че хората ще бъдат настанени в три русенски лечебни заведения - болниците "Канев" и "Медика", както и Центъра за психично здраве.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41