Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сръбската полиция е разчистила барикадите, изградени от протестиращи през почивните дни

Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сръбската полиция е разчистила барикадите, изградени от антиправителствени протестиращи през почивните дни, след сблъсъци между служители на реда и демонстранти, настояващи за предсрочни избори.

Късно снощи хиляди хора блокираха основни пътища в Белград и други сръбски градове в знак на протест срещу действията на полицията по време на масова антиправителствена демонстрация в събота.

Вече шест месеца има почти ежедневни протести, водени от студенти заради инцидента със срутената бетонна козирка на жп гара в град Нови Сад през ноември, при който загинаха 16 души. Трагедията стана след мащабен ремонт на гарата и според протестиращите се дължи на некачествено строителство и корупция.

Белград - протест

Около 140 000 души протестираха в Белград в събота, което беше една от най-големите демонстрации за последните месеци. Стигна се до сблъсъци, при които части за борба с безредиците използваха сълзотворен газ и палки, за да разпръснат тълпата, която хвърляше бутилки и сигнални ракети. Полицията не уточнява точния брой на арестуваните.

В отговор хиляди хора издигнаха барикади по основни пътища в Белград и други сръбски градове. През нощта полицията е премахнала всички пътни блокади и движението вече е нормално, съобщиха от полицията. Протестиращите отправиха призиви в социалните мрежи за нови събирания по места и блокади по-късно днес. Президентът Александър Вучич твърди, че чужди сили стоят зад протестите.

От своя страна бившият сръбски президент Борис Тадич подкрепи протестите, наричайки Александър Вучич "най-големия страхливец, който е бил начело на Сърбия".

Самият Вучич заяви от Севиля, където е за среща на върха, организирана от ООН, че държавата има сила да осигури обществения ред. Той за пореден път даде да се разбере, че няма намерение да отстъпва пред исканията на протеста и че извънредни избори няма да има.

Президентът на Сърбия отправи благодарност към руския президент Путин и външния министър Лавров за разбирането. Кремъл по-рано обяви, че срещу Вучич се провокирала "цветна революция".

По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42
Шон

Оправдаха рап-звездата Шон "Диди" Комбс по най-тежките обвинения срещу него

В Ню Йорк федералните съдебни заседатели по делото срещу рап-звездата Шон Комбс, известен още като Пи Диди, се произнесоха по четири от петте обвинения след над 12-часово обсъждане. Рапърът е признат за виновен за склоняване към проституция, но беше оправдан по най-сериозните обвинения по делото - за трафик на хора с цел проституция и..

публикувано на 02.07.25 в 19:21
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС

Управляващите не са обсъждали повишаване на здравната вноска

Управляващата коалиция не е обсъждала повишаване на здравната осигурителна вноска и към момента няма опасност от такова увеличаване.  Това заяви председателят на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов, след дискусията за въвеждане на минимални изисквания за заплащане на медицинския персонал у нас.  По думите му се обсъжда..

публикувано на 02.07.25 в 18:55
Снимките са предоставени от българските пожарникари

10 български пожарникари участват в гасенето на пожара на Халкидики

10 български пожарникари участват в гасенето на пожара, който бушува в средния ръкав на гръцкия полуостров Халкидики.  Българите са част от екипа, който замина преди два дни за южната ни съседка по линия на механизма за Гражданска защита на Европейския съюз. Един от тях - Атанас Апостолов, каза ексклузивно за БНР от мястото на пожара:..

публикувано на 02.07.25 в 18:37