Властите в Испания и Португалия съобщиха днес за рекордни температури. Във Франция, Италия и Гърция очакват термометрите да продължат поне до средата на тази седмица да достигат 40 градуса и повече.
В Испания температурен рекорд за юни е регистриран тази събота. А днес беше обявен оранжев код за 11 области.
Кодът е в сила за Андалусия, Арагон, Кастилия-Ла Манча, Каталония, Естремадура, Галисия, Мадрид, Навара, Страната на баските, Ла Риоха и Валенсия. От Националната метеорологична агенция предупредиха, че освен горещините, на места може да се очакват и гръмотевични бури. В голяма част от страната максималните температури са в диапазона от 34 до 36 градуса, като в някои райони, като Естремадура и долините на реките Гуадалкивир и Ебро се очаква показанията на термометрите да надхвърлят 40 градуса по Целзий.
През уикенда в Испания беше счупен исторически рекорд за най-високата измерена температура през юни. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий. Предишният температурен рекорд за 28 юни е бил 45.2 градуса по Целзий и е регистриран през 1965 г. в Севиля.
Междувременно властите в Барселона отказаха да разследват смъртен случай на жена, за която се твърди, че е починала от топлинен удар. 51-годишната служителка на една от почистващите каталунската столица фирми е била по улиците от 14 до 22 часа в събота. След като се прибрала, починала в съня си. Според Общинския съвет в Барселона, компанията – работодател на жената, не е проявила небрежност, а резултатите от аутопсията са поверителни по желание на семейството.
84 департамента във Франция - от общо 101 - са в оранжев код заради непоносимите горещини.
В Южна Франция термометърът вече надхвърли 40 градуса, жегата е безпощадна в цялата страна, единствено в северните райони Нормандия и Бретан се диша по-леко.
От сутринта французите търсят прохлада в молове, кина и музеи, а властите предлагат различни мерки: безплатни басейни в Марсилия, бутилки с вода на гарите, климатизирани общински зали за възрастните хора. На отделни места са въведени ограничения на водата, а атомната централа в Голфеш е спряла работа заради затоплянето на река Гарона, използвана за охлаждане.
Жегата доведе до затварянето на 200 училища в последната учебна седмица, а в Париж са въведени ограничения на скоростта на автомобилите. Утре французите очакват нов декрет, задължаващ работодателите да вземат мерки при горещо време.
При тези екстремни условия в департамента Од триста пожарникари са бориха с огнена стихия, 400 хектара площ. Причината се оказа човешка небрежност, едно лице е задържано.
В Италия Министерството на здравеопазването издаде червен предупредителен код за горещини за 21 града, сред които Милано, Неапол, Венеция, Флоренция и Рим.
В Турция 50 000 души са евакуирани заради горските пожари в районите на Измир, Биледжик и Хатай. В Измир са пострадали повече 100 къщи и десетки автомобили.
Със скандирания "Оставка" и "Мафия" няколко хиляди плевенчани преминаха тази вечер в протестно шествие от местното ВиК-дружество до Общината. Гражданското сдружение “Контракорупция“ сезира главния прокурор и очаква действия срещу виновниците за липсата на вода в Плевен. Протестиращите се заканиха, че ако до няколко дни няма промяна, ще..
Руският външен министър Сергей Лавров нарече "окупатори" миротворците, които коалицията на желаещите в Европа се кани да изпрати в Украйна в случай на мирно споразумение: "Дискусиите от тази седмица след срещата във Вашингтон показват, че тези хора виждат сигурността единствено като сигурност на Украйна. Те са готови да изпратят интервентски,..
Да прощаваме греховете на онези, които са съгрешили спрямо нас, да бъдем милосърдни и да не таим омраза в сърцата си. Това призова миряните в Перник патриарх Даниил, който отслужи Патриаршеска света литургия в централния храм "Св. Иван Рилски". В проповедта си Негово светейшество заяви: "Ако нашето сърце е немилосърдно, питаме се възможно ли е да..
В Жеравна завърши Фестивалът на фолклорната носия. Създателят на фестивала и продуцент на фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров сподели за БНР, че посетителите тази година са били близо 25 000. За да навлязат на територията на фестивала, посетителите задължително трябваше да оставят съвременните средства за комуникация и да облекат..
Горещата вълна в Испания, приключила преди пет дни, е била най-интензивната в историята на страната. Данните са на Националната метеорологична агенция. Първите 20 дни на август са били най-горещите в Испания от 1961 година насам. Периодът между 8 и 17 август е бил с най-високите температури за десет последователни дни, регистрирани поне от 1950 г...
Израел е нанесъл въздушни удари срещу хутите в Йемен. По информация на израелските въоръжени сили са бомбардирани военно поделение, в което се намира президентският дворец в йеменската столица Сана, две електроцентрали и склад за гориво. Ударите са били в отговор на ракетен обстрел на хутите срещу Израел. Контролираната от хутите информационна..
Дежурен екип на пожарната в Сливен продължава наблюдението на изгорялото незаконно сметище и пожарището в гората над квартал "Комлука" да не се възпламени отново след вчерашния пожар в района. Продължава наблюдението на пожарището над Сливен, обливат тлеещото сметище с вода Следи се за разпалени от вятъра огнища и се неутрализират от..
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и..
Оперната прима Красимира Стоянова получи отличието "Кристално огърлие" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. То ѝ бе връчено от..
Циститът често се свързва с пътуванията и отпуската на море, посещенията на басейни и други места за отдих, заради риска от външно замърсяване, а също и..