Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Петър Чолаков: След като мина като валяк, сега Пеевски започва да асфалтира

"Движи се не просто към изпълнителната власт, а към цялостно оглавяване на партийната и политическата система. Това може да се случи заедно с Борисов, за да си разпределят заедно порциите", смята политологът

| Интервю
Петър Чолаков
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

"Трудна ще бъде задачата на Асен Василев. Има и други фигури в ПП, които биха могли да бъдат добри лидери на тази политическа сила". 

Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков.

Кирил Петков пое своята отговорност и мисля, че ще бъде последователен, допълни той. И напомни, че още миналата година половината от избирателите на ПП-ДБ оттеглиха подкрепата си за тях заради управлението заедно с ГЕРБ и ДПС. Сега има корупционни скандали, които по никакъв начин не помагат на евроатлантическата опозиция в парламента, коментира политологът. 

"Когато видиш, че електорално вървиш толкова стремглаво надолу, е очевидно, че трябва да се поемат някакви сериозни ангажименти и да се направят някакви много сериозни промени по върховете на тези политически сили". 
Според него оттеглянето на ДБ от коалицията само ще спомогне на противниците на тези политически сили. Поотделно те ще бъдат изключително слаби, обясни доц. Чолаков. 

"Основната причина, поради която правителството на Желязков изглежда стабилно, е защото опозицията е разпокъсана". 

По думите му ще бъде грешка, ако ПП и ДБ решат да тръгнат всяка по своя път

"Ако и в ПП-ДБ започнат процеси на разпад, надежда всяка оставете, поне от гледна точка на избирателите, които виждат в тези формации може би единствения представител на автентично проевропейските сили в НС".

Вотът не недоверие няма да бъде успешен - никой не си прави илюзии, категоричен бе политологът в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него интересът и на Борисов, и на Пеевски е да се държат заедно. "Това е гръбнакът на това управление", смята той. 

Опозицията е разединена помежду си, няма как да формира общ фронт, за да тръгне да събаря правителството, коментира Петър Чолаков. По думите му ако има сътресения, те ще са след 1 януари 2026 г. Тогава всеки ще тръгне да надхитрява и да действа брутално, изказа мнението си той.
Според него обаче има един фактор, който е ключов за сплотяването на тандема Борисов - Пеевски - това е президентът Радев.

Ако Борисов и Пеевски се разделят, проектът на президента Радев ще бъде много по-лесен за реализиране, подчерта Чолаков и добави: "Годо ще кацне най-накрая". По думите му, ако президентът ще влезе в играта, ще направи играта на Борисов и Пеевски много трудна. Той ще привлече сериозна подкрепа от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, трайно негласуващите - също. 

"Основният двигател на президента не са евроскептичните му позиции, които са твърде меки, основното е, че той се заяви като последния истински противник на модела "ГЕРБ - ДПС". Това е основният противник и на Борисов, и на Пеевски".

За Пеевски е най-изгодно да се държи с Борисов и да управляват, защото така се разпределят порциите в държавата - тихо, кротко и спокойно, отбеляза политологът:

"След като като валяк размачка политическия терен, сега минава към втория етап - асфалтиране на терена - от едната страна се засажда тютюн, а от другата страна кафе и медийни потоци плават, а по средата минава той и се движи не просто към изпълнителната власт, а към цялостно оглавяване на партийната и политическата система. Това може да се случи заедно с Борисов, за да си разпределят заедно порциите".

Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Петър Чолаков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световен ден за борба с рака на гърдата

Арт инсталация по повод Световния ден за борба с рака на гърдата беше открита днес пред НДК. Събитието е организирано от Българското дружество по образна диагностика на гърда, а инсталацията символизира силата и красотата на женското начало. Според статистиката близо 4500 българки са диагностицирани с рак на гърдата през миналата година, като..

публикувано на 19.10.25 в 16:05
Разтегателната стълба, използвана от крадците за достъп до един от горните етажи на Лувъра, Париж, Франция, 19 октомври 2025 г.

Ограбената зала в Лувъра е съхранявала кралска колекция от диаманти и други скъпоценни камъни

Лувърът- най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света, остана затворен за целия ден поради "извънредни обстоятелства" - извършеният дързък обир. Кражба в Лувъра Издирвани са трима или четирима души, задигнатите бижута са безценни национални реликви, свързани с френската монархия, като всичко е станало за седем минути...

публикувано на 19.10.25 в 16:04
Радостин Василев

Радостин Василев: Смяната на председателя на НС няма да реши проблемите в коалицията

Лидерът на МЕЧ е категоричен, че трябва да има нови избори, заради нестабилната коалиция, която управлява страната. "Смяната на председателя на НС няма да реши проблемите в коалицията. Промените в министерски постове също няма да решат проблемите. По-скоро трябва нова конструкция да се направи, в която Борисов и Пеевски да останат извън..

публикувано на 19.10.25 в 15:59

МВФ настоява Украйна да девалвира националната си валута

Международният валутен фонд настоява Украйна да девалвира националната си валута, съобщи агенция Bloomberg (Блумбърг), като се позовава на свои източници. Засега Централната банка в Киев не е готова да предприеме този ход, обобщава репортерът Марта Младенова "Централната банка на Украйна е под натиск от Международния валутен фонд, който настоява за..

публикувано на 19.10.25 в 15:28

Над 12 300 автомобила са проверени от МВР през изминалото денонощие

Над 12 300 автомобила са проверени от полицейски служители през изминалия ден, съобщават от МВР.  9 водачи са управлявали колите си с алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила, други 18 с концентрация над 1,2 промила. 13 са шофьорите, управлявали автомобил под въздействие на наркотични вещества или техни аналози, уточняват от вътрешното..

публикувано на 19.10.25 в 14:21

Времето през новата седмица: Бавно затопляне, в котловините - условия за слани

През нощта ще бъде предимно ясно. Значителна ще е облачността над Родопите. Вятърът ще стихне и в сутрешните часове на места в равнинната част от страната ще се образува мъгла, сочи прогнозата на НИМХ. Ще е студено с минимални температури предимно между 0° и 5° и на места в котловините ще има условия за слана . В София минималната температура ще..

публикувано на 19.10.25 в 13:56

Кутев: Борбата е дали държавата ще се управлява при работеща демокрация, или от една мафиотска структура

"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Установи, че тази работа няма да стане и тръгна натам, накъдето го е повел Пеевски". Така Антон Кутев, говорител на две служебни правителства и бивш партиен функционер в БСП, коментира  изявлението на Бойко Борисов в партийната централа на ГЕРБ. Кутев..

публикувано на 19.10.25 в 13:55