Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неяснота дали Рейчъл Рийвс ще запази поста си като британски финансов министър

Киър Стармър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Обединеното кралство съвсем сериозно се повдига въпроса за бъдещето на министъра на финансите Рейчъл Рийвс, след като по време на парламентарен контрол премиерът Киър Стармър не даде гаранции за оставането ѝ на поста до следващите избори. 

Камарата на общините стана свидетел на рядка сцена в британския политически живот, след като Рейчъл Рийвс се разплака няколко пъти по време на задаваните към премиера въпроси, във връзка с проведеното във вторник вечер гласуване на правителствените реформи в социалното осигуряване. 

В крайна сметка правителството на лейбъристите спечели гласуването, но това стана с цената на много сериозни отстъпки, за да избегне поражение на фона на разбунтувалите се депутати от Лейбъристката партия. Макар и проектозакона да бе одобрен, той е силно разводнен, а това се тълкува като лично поражение за Рейчъл Рийвс, защото с поправките на практика се отлагат планираните от нея социални реформи, а това може да остави дупка от 5 милиарда паунда в публичните финанси. 

След парламентарната сесия Киър Стармър побърза да каже, че Рийвс ще остане финансов министър "до следващите избори и в продължение на много години след това". 

Той изтъкна, че сълзите на Рийвс "нямат нищо общо с политиката" или с промените в социалните помощи, че става дума за "личен въпрос". Стармър отбеляза, че Рийвс се справя отлично, че двамата работят и мислят заедно и са осигурили огромни инвестиции за страната. 

Неуспехът обаче на премиера да защити министъра си в парламента доведе до спекулации, че ще бъде уволнена. 

В резултат на драмата в Камарата на общините се стигна до рязко покачване на цената на държавните заеми и рязък спад на стойността на паунда. Търговците заявиха, че пазарът на облигации е бил "уплашен". 

На практика сега Киър Стармър отвори вратата за увеличение на данъците в есенния бюджет, след като министрите бяха принудени да се откажат от планираните от Рийвс съкращения на социалните помощи. Това ще бъде поредна непопулярна мярка и според някои политически наблюдатели може да коства дори поста на премиера. 

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За трети път тази седмица: Дронове летяха над стратегически обекти в Дания

За трети път тази седмица неидентифицирани дронове са летели над стратегически обекти в Дания. След като летищата в Копенхаген и Олборг спряха работа за по няколко часа през изминалите дни, тази нощ безпилотни апарати са преминали над няколко обекта на датската армия. От въоръжените сили не уточняват къде точно са видени дроновете, нито..

публикувано на 27.09.25 в 15:28

Израелско издание представи част от точките в последния план на САЩ за мир в Близкия изток

Оставане на палестинското население в Газа, установяване на Палестинска държава след властови реформи и временно международно управление на анклава. Това според изданието "Таймс ъф Израел" са част от точките в последния американски план за постигане на мир в Близкия изток. По-рано през седмицата американският президент Доналд Тръмп се срещна..

публикувано на 27.09.25 в 15:16

Отбелязваме Световния ден на туризма

Днес отбелязваме Световният ден на туризма. Посрещаме датата с добра новина от Южното Черноморие. 5 % ръст на туристите отчетоха от Регионалната туристическа камара в Бургас тази година. Успешен летен сезон изпраща страната ни, а в края на месец септември голяма част от хотелите в най-големия български курорт – Слънчев бряг още са пълни...

публикувано на 27.09.25 в 14:57
Национални чествания под надслов

Национални чествания под надслов "(Не)познатият Колю Фичето"

В Дряново продължават националните чествания под надслов "(Не)познатият Колю Фичето", които са посветени на 225-та годишнина от рождението на възрожденския майстор. Тържествата събраха в родното на Колю Фичето Дряново негови наследници от различни краища на България. За родовата среща, каквато не е имало от две десетилетия насам, разказваме..

публикувано на 27.09.25 в 14:43
Снимката е илюстративна

Въвеждат нови глоби за нарушаване на нощната тишина в Гърция

Нови часове за тишина в Гърция. Глобяват дори за използване на клаксон. Нарушението на разпоредбата за тишина след 22 часа предвижда глоба и затвор до 5 месеца, предупреждава гръцката полиция. По време на фиксираните часови зони са забранени всякакви дейности, които вдигат шум, като строителство и всякакви дейности, които нарушават тишината...

публикувано на 27.09.25 в 14:39

Продължава антиправителствения протест на "Възраждане" в София

Един час след началото на протеста на партия "Възраждане", протестиращите тръгнаха към сградата на Столичната община с намерението да свалят украинското знаме. Там обаче те бяха посрещнати от плътни полицейски кордони, които не им позволиха да го направят. След това протестиращите направиха една обиколка на църквата "Света София" и се..

публикувано на 27.09.25 в 14:22

Как Европа ще отблъсква руските дронове?

Вече повече от три години Украйна води почти ежедневна борба срещу руските щурмови дронове. В последните няколко седмици НАТО доби представа за това от първо лице.  След инцидента от 10 септември, когато най-малко 19 руски дрона нахлуха в небето над Полша, страните по източната граница на Европейския съюз се съгласиха да пристъпят спешно към създаване..

публикувано на 27.09.25 в 14:05