Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава борбата с огнената стихия на остров Евия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На остров Евия продължава борбата с огнената стихия. Извършва се евакуация на туристи. На островите и на Халкидики недостигът на вода се увеличава.

И днес рискът от пожари е много висок в цялата страна, съобщава Гражданска защита. Най-трудният пожар е на остров Евия, където огънят достигна до къщи и вили. Вятърът раздели огнения обръч на четири фронта. Властите увеличиха екипите на пожарната. По въздух гасят самолети и холикоптери. Жители и туристи, които се намират в опасна близост до огъня се евакуират.

Областният управител на Централна Гърция Фанис Спанос определи ситуацията, като изключително трудна. Най-големият проблем са силните ветрови, които често променят посока.

Днес Институтът по геология публикува проучване с информация за водна криза, която се задълбочава. На голям риск са подложени туристическите райони на гръцките острови.

От континенталната част в критична ситуация с водните ресурси е Халкидики. Поради силното туристическо присъствие например на Халкидики питейната вода става все по-малко и недостатъчно, съобщават специалистите.

Основният фактор за водната криза е прекомерното използване на водни ресурси в аграрния сектор, както и в туристическия сектор.

Властите успокояват, че до воден режим няма да се достигне.


По публикацията работи: Светлин Божков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетима станаха пострадалите при катастрофата в Прохода на Републиката

Десет станаха пострадалите при катастрофата от тази сутрин в Прохода на Републиката, където край село Мишеморков хан се удариха три леки автомобила. Движението в района на инцидента е с ограничения и затруднено. Деветима души са пострадали при катастрофа в Прохода на Републиката Българи и румънци са пострадали при сблъсъка между трите леки..

публикувано на 01.08.25 в 12:11

Цените на акциите в Европа се понижиха заради митата от САЩ

Цените на акциите потънаха до 3-месечно дъно в Европа заради наложените мита от Съединените щати. Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% Инвеститорите реагираха рязко на решението на президента Доналд Тръмп да наложи нови мита върху вноса от десетки държави, включително 39-процентно мито върху швейцарски стоки,..

публикувано на 01.08.25 в 12:09
Снимката и илюстративна, архив.

Магазините в Гърция с драстични намаления

От днес започнаха постите и в Гърция. Месарските магазини са без клиенти. Започва Богородичният пост Същевременно м агазините увеличиха намаленията, за да покрият загубите от периода на екстремни температури.   Търговците заявиха пред медиите, че в последните две седмици от миналия месец почти не са имали клиенти поради големите горещини...

публикувано на 01.08.25 в 11:43

Примамват мишки и плъхове с просеко в Италия

В Италия сътвориха примамка за плъхове и мишки, овкусена с виното просеко.  Световноизвестна фирма, основана край Тревизо преди 62 години за примамки, овкусени с човешки храни, създаде нова такава с виното просеко за премахване на мишки и плъхове, пише ежедневникът "Република".  С това продължава да се реализира откритието на основателя на..

публикувано на 01.08.25 в 11:37
Проф. Добромир Димитров, ректор на МУ- Плевен

Проф. Д. Димитров: Отминава времето на отворената и лапароскопска хирургия, все повече ще ползваме технологиите

Плевенски хирурзи участваха в Световния конгрес по роботизирана хирургия в Страсбург, Франция, който се проведе в дните от 16 до 20 юли. Форумът се организира от научно дружество, утвърдило се като водеща платформа за иновации в минимално инвазивната и роботизирана хирургия. "Надявам се,  ако не сме от най-първтите, поне да сме от първите,..

публикувано на 01.08.25 в 11:32
Заместник-кметът Иван Василев днес даде кратък брифинг - 1 август 2025 г.

Иван Василев заяви, че не му е оказван натиск да подаде оставка като зам.-кмет на София

Заместник-кметът на София по финанси и здравеопазване Иван Василев ще напусне поста си, след като приключи казуса със смяната на банката, която обслужва общината. Зам.-кметът по финанси и здравеопазване на София Иван Василев подаде оставка Василев обясни, че никой не му е оказвал натиск да подаде оставка:  "Решението е лично мое. Няма..

публикувано на 01.08.25 в 11:22
Горски територии, унищожени от големия пожар в Пирин

Все още има активни огнища на пожара в Пирин

Все още има активни огнища във вътрешността и по периферията на пожара в Пирин. Това са установили екипите на пожарните служби и горските стопанства, които обхождат огромната територия, засегната от огнената стихия. Обходите са започнали рано сутринта. Шест пожарни автомобила са разположени на терен. В екипите има служители на горските..

публикувано на 01.08.25 в 11:18