Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британската служба за морски търговски превози съобщи, че

Кораб е атакуван в Червено море от няколко лодки в близост до йеменския град Ходейда

Снимката е илюстративна, архив.
Снимка: АП/БТА

Британската служба за морски търговски превози (UKMTO) съобщи, че днес кораб е бил атакуван в Червено море от няколко малки плавателни съда, които са открили огън със стрелково оръжие и гранати, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Според информацията на британската служба, нападението е станало на 51 морски мили (95 км) от град Ходейда, Йемен.

Все още никой не е поел отговорност за нападението, което се случва на фона на високото напрежение в Близкия изток заради войната между Израел и палестинското движение "Хамас" и въздушните удари на САЩ срещу иранските ядрени обекти.

Британската служба съобщи, че охраната на кораба е открила ответен огън и че "ситуацията продължава". Инцидентът се разследва.

Йеменските бунтовници хуси извършват ракетни нападения и атаки с дронове срещу търговски и военни кораби в региона, което ръководството на групировката описва като опит за прекратяване на израелската офанзива срещу "Хамас" в Ивицата Газа, припомнят информационните агенции.

Между ноември 2023 г. и януари 2025 г. хусите атакуваха с ракети и дронове над 100 търговски кораба, потапяйки два от тях и убивайки четирима моряци. Това значително намали търговския поток през Червено море, през който обикновено се движат стоки на стойност 1 трилион долара годишно.

Пиратите от Сомалия са също активни региона, въпреки че обикновено се опитват да превземат кораби, за да ги ограбят или да отвлекат за откуп екипажите им.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV призова младите да изградят по-човечен свят

Млади хора от цял свят - близо 1 милион души от 146 страни - включително и от конфликтните зони: Ливан, Ирак, Мианмар, Украйна, Сирия и Южен Судан,  се събраха в Тор Вергата край Рим за своя юбилей.  Той се реализира 25 години след свързания с Папа Йоан Павел Втори, сега - с участието на Папа Лъв XIV.  За провеждане на бдението в събота вечерта, той..

публикувано на 03.08.25 в 05:07
Руска атака над Киев, архив.

Нови руски ракетни атаки срещу Киев и Николаев

Трима души са откарани в болница след руска ракетна атака срещу украинския град Николаев към 22:00 ч. снощи, съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким в приложението "Телеграм". Още няколко пострадали са получили медицинска помощ на място. Поразен е жилищен район на Николаев. След атаката е избухнал пожар. Спешните..

публикувано на 03.08.25 в 03:07
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18