Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ласло Андор: България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина", казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та година. 

Според него, след като Румъния приеме еврото, ще се засили натискът и към Унгария да направи същото. Андор смята, че унгарският премиер националист Виктор Орбан започва да губи почва под краката си. 

С него разговаря кореспондентът ни в Брюксел Ангелина Пискова: 

Как ще коментирате очакваното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1-ви януари?

- Първо, това беше очаквано, тъй като беше ясно, че пропастта между еврозоната и ЕС ще се затвори много бавно. Има страни като Швеция, Полша, Чехия и Унгария, които ще запазят националната си валута доста дълго време. България обаче няма да загуби нищо. Доколкото разбирам, много хора са излезли на протест, защото приемането на еврото в известна степен означава загуба на национален символ, какъвто е националната валута. По същество обаче България не губи нищо, тъй като страната вече плащаше цената за финансовата си стабилност, за да задържи инфлацията много ниска, също и фискалната, след като задържа така и дефицита си. Реално погледнато, вече инвестирахте много, така че да се облагодетелствате от еврото, което идва след това. Като се вземе предвид всичко това, дори и хората да имат смесени чувства, на приемането на еврото трябва да се гледа като на добра новина. 

Сам казвате, че Унгария ще запази валутата си доста дълго време. Все пак, кога ще приеме еврото, според вас?

- Не много бързо. Същевременно смятам, че щом Румъния го приеме, което може да се очаква след 5-6 години, натискът върху Унгария ще се засили, за да ускори процеса. Както знаете, в момента г-н Орбан представя силна националистическа позиция в икономиката. В основния закон на Унгария пише, че националната ни валута е форинтът, което трябва да се промени с мнозинство от 2/3, когато дойде времето. Така че от политическа и правна гледна точка, има известно усложнение, но бих казал, че повечето унгарци ще приветстват присъединяването към еврозоната. Те виждат не само Австрия, но и нашите съседи на север като Словакия и на югоизток Словения и Хърватия - всички те използват еврото. Те се облагодетелстваха много от единната валута, въпреки че Хърватия се присъедини към ЕС доста по-късно от Унгария, но въведе еврото преди нас. През лятото много хора отиват да прекарат отпуските си в Хърватия и виждат, че могат да използват еврото много лесно. 

Какво, според вас, като икономист, поражда най-вече резервите към еврото?

- Преди 10-15 години ние минахме през криза, имам предвид икономическия и паричен съюз. Тя се отрази особено тежко на някои страни като Гърция и Испания, но в известна степен и на Ирландия, Италия и Португалия, дори на Балтийските страни, които още не бяха в еврозоната. Те обаче платиха цената за това, че бяха прикрепили към еврото националните си валути. Така че еврозоната трябваше да се реформира и през 2012-та година, когато бях част от тогавашната Европейска комисия, започнахме създаването на Банковия съюз. Също така започнахме по-добро регулиране на финансите, за да предотвратим финансовите сътресения, които доведоха Гърция и още няколко страни до такава огромна криза. Разбира се, гръцкият опит е важен за България, защото тя е съседна страна и уроците трябва да се учат.

Премиерът Орбан обаче изглежда все още много силен. Как може да се победи тази позиция?

- Смятам, че г-н Орбан все още е самоуверен в известен смисъл, но основата, върху която стои, започва да се подкопава. Поведението му в ЕС не дава желания резултат, защото много често създава mроблеми, блокирайки много важни законопроекти, които биха подобрили работата на ЕС. Може на изборите догодина социалистите да се окажем много силна конкуренция и той да загуби мнозинството си в парламента.

Това би ли отворило пътя на Унгария към еврозоната?

- Смятам, че първо ще отвори пътя ни към получаването на всички средства от еврофондовете, на които Унгария има право, защото заради поведението на Орбан и неговото правителство загубихме голяма част от тях. А това беше пагубно за икономическия растеж и социалното развитие на страната, както и за нейната финансова стабилност. Така че веднага щом получим европейските средства, ще започнат инвестициите, с тях и растежът и Унгария ще изпълни по-лесно критериите от Маастрихт и ще се приближи повече до еврозоната.    

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00

Йотова за евродоклада за РСМ: Голям успех за България

Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от  ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС.  Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..

публикувано на 09.07.25 в 21:46

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03

Потушен е пожарът в пазарджишкия квартал "Запад"

Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен.   От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..

публикувано на 09.07.25 в 20:49

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..

публикувано на 09.07.25 в 20:16

Осъдиха свекър и свекърва, довели непълнолетна булка на непълнолетния си син в Дупница

Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..

публикувано на 09.07.25 в 20:07